Drukuj Powrót do artykułu

Staszów: opłatek członków ruchów katolickich

07.01.2018 , Apis, Staszów, 07-01-2018 Ⓒ ℗

Ponad 400 osób skupionych we wspólnotach zatroskanych o właściwe funkcjonowanie małżeństw i rodzin spotkało się 7 stycznia z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem podczas noworocznego „opłatka” w Staszowie. Zdaniem biskupa, członkowie ruchów katolickich powinni się czuć bardziej odpowiedzialnymi jeden za drugiego w swych wspólnotach.

Na spotkanie noworoczno-opłatkowe zorganizowane w uroczystość Chrztu Pańskiego w parafii św. Barbary przybyli przedstawiciele Domowego Kościoła, rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie, a także doradcy życia rodzinnego, studenci Studium Życia i Rodziny oraz wolontariusze Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie. Eucharystii koncelebrowanej przez kapłanów związanych ze wspólnotami posługującym rodzinom, przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

Ordynariusz odpowiadając na pytanie, jaka jest nasza wiara, poinformował m.in., że w 2016 r. w diecezji sandomierskiej tylko 37% wiernych uczestniczyło zawsze we Mszy św. niedzielnej, a 14,9 % przyjmowało w każdą niedzielę Komunię św.

– Powinniśmy zastanowić się wspólnie nad przyczynami takiej sytuacji. Czy nie jesteśmy chrześcijanami, którzy, jak mówił znany włoski ksiądz don Primo Mazzolari: „oklaskują bez przekonania i całują bez miłości”? – zwracał uwagę na problem biskup.

Zdaniem ordynariusza, wspomniana sytuacja powinna już teraz skłonić wiernych do większej gorliwości, zaczynając od dawania osobistego świadectwa wiary.

– To jest jednocześnie wyzwanie dla wszystkich ruchów i stowarzyszeń katolickich diecezji. Pan Jezus mówi do nas słowami św. Pawła Apostoła: «Głoś naukę, nastawaj w porę i nie w porę, [w razie potrzeby] wykaż błąd, poucz, podnieś na duchu z całą cierpliwością, ilekroć nauczasz» (2 Tm 4, 2) – wskazywał biskup.

Hierarcha zwracał przy tym uwagę na to, że nie chodzi o nachalne werbowanie do wspólnot nowych członków czy prozelitów, którzy będą bezużyteczni.

– Priorytetem ma być głoszenie Dobrej Nowiny. Przez chrzest staliśmy się dziećmi Bożymi. Drugi człowiek jest więc naszym bratem i siostrą. Dlatego powinniśmy czuć się za niego odpowiedzialni. Odpowiedzialni za jego zbawienie – apelował bp Krzysztof Nitkiewicz.

W staszowskiej hali Ośrodka Sportu i Rekreacji zebrani składali sobie życzenia i łamali się opłatkiem. Życzeniom noworocznym towarzyszyły występy dzieci z Przedszkola nr 8 oraz śpiew kolęd Muzycznego Zespołu Ewangelizacyjnego „Posłańcy miłości” ze Staszowa. Część kulinarną przygotowali członkowie miejscowego Domowego Kościoła.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.