Statuetki od „Solidarności”
18 sierpnia 2011 | 14:00 | rm Ⓒ Ⓟ
Radomska „Solidarność” uhonorowała specjalną statuetką osoby, które niosły pomoc ofiarom represji Czerwca 1976 roku. – W ręce osób, które pielęgnują pamięć tamtych wydarzeń przekazujemy statuetkę ukazującą symboliczny obraz cierpienia ludzi skrzywdzonych i ich rodzin – powiedział przewodniczący związku Zdzisław Maszkiewicz. Uroczystość, która rozpoczęła obchody 35. rocznicy śmierci ks. Romana Kotlarza – kapelana robotników, odbyła się dzisiaj w siedzibie „Solidarności”.
Przewodniczący związku Zdzisław Maszkiewicz podkreślił, że symbolem miłości do ojczyzny i ofiary jaką ponieśli uczestnicy protestu w 1976 roku jest ks. Roman Kotlarz, gorliwy i niezłomny duszpasterz.
– Stajemy w prawdzie oddając cześć naszym bohaterom i przyjaciołom. Ludziom, którzy potrafili powiedzieć przebaczam. Młodemu pokoleniu chcemy przekazać prawdę o najnowszej historii naszego kraju. Poprzez pracę i edukację będziemy kształtować ich wrażliwość, aby uniknąć w przyszłości „ścieżek zdrowia", nieludzkich wyroków, represji i bólu, gdy „brat zabija brata”. Pragniemy godnie upamiętnić tę ważną dla Polski rocznicę. W ręce osób, które pielęgnują pamięć „Czerwca ’76” przekazujemy statuetkę ukazującą symboliczny obraz cierpienia ludzi skrzywdzonych i ich rodzin – mówił Maszkiewicz.
Statuetka to mosiężna rzeźba, która powstała z inspiracji radomskiej „Solidarności". Jej twórcą jest Andrzej Berner, artysta-rzeźbiarz z Warszawy. Projekt wykonano na podstawie rysunku Artura Matulańca, czyli robotnika pobitego i skutego w kajdanki przez komunistycznych oprawców. W tle znajduje się mur symbolizujący opór robotników Czerwca 76 wobec komunistycznego reżimu.
Decyzją radomskiej „Solidarności” statuetkę otrzyma w sumie 30 osób osób, które pomagały i wspierały robotników Radomia, Ursusa i Płocka, a także ci, którzy w ostatnich latach walczyli o przywrócenie godności bohaterom Czerwca ’76. Dzisiaj wyróżnienie otrzymało 14 osób, wśród nich ks. Stanisław Sikorski, który pomagał represjonowanym i internowanym. – Staramy się podtrzymywać pamięć o wydarzeniach sprzed 35 lat. Chcemy przypominać o trudnej historii, która kształtuje teraźniejszość. Niech towarzyszy nam przesłanie o odpowiedzialności za Polskę – powiedział ks. Sikorski.
Wśród wyróżnionych byli również m.in. Stanisław Kowalski ze Stowarzyszenia „Czerwiec’76”, Zbigniew Cebula z Fabryki Broni, Arkadiusz Kutkowski z IPN, Tomasz Świtka z rolniczej „Solidarności”, Andrzej Sobieraj, pierwszy przewodniczący radomskiej „Solidarności” oraz Wiesław Mizerski, który kierował pracami komisji „Czerwiec 1976”.
Statuetkę otrzymają również: prezydent Bronisław Komorowski, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, Ludwika i Henryk Wujcowie oraz abp Zygmunt Zimowski i bp Henryk Tomasik.
Dzisiaj wieczorem będzie celebrowana Msza św. w Pelagowie koło Radomia. To właśnie w tej parafii ks. Koltarz wraz z wiernymi modlił się w intencji pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. W kazaniach domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy, piętnował kłamstwo i brak sprawiedliwości w PRL.
Z kolei 19 września delegatura Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” w Staszowie zaprasza na Mszę św. w 35. rocznicę męczeńskiej śmierci Sługi Bożego Księdza Romana Kotlarza. Liturgia zostanie odprawiona w poniedziałek o godz. 18.00 w Koniemłotach – rodzinnej parafii ks. Kotlarza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.