Status Kościołów w sferze publicznej i rola religii powinny być uszanowane
19 maja 2017 | 12:21 | Warszawa / lk / bd Ⓒ Ⓟ
W dniach 17-18 maja br. w Warszawie odbył się Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej.
– Żywe jest wśród nas przekonanie, zaszczepione przez św. papieża Jana Pawła II, że Europa jest jedna, choć oddycha dwoma płucami. Charakterystyczny dla naszego regionu status Kościołów w sferze publicznej i rola religii w życiu społecznym powinny być uszanowane – powiedział wicemarszałek Senatu RP Michał Seweryński.
Podczas uroczystej sesji obrad na sali plenarnej Sejmu o wartościach wyróżniających parlamentaryzm naszego regionu – w tym o przywiązaniu do suwerenności i niepodległości, szacunku dla tradycji i historii oraz znaczeniu religii – mówił wicemarszałek Senatu Michał Seweryński.
Podkreślił, że aby dyskutować o wartościach wyróżniających Europę Środkowo-Wschodnią, trzeba nawiązać do doświadczeń historycznych narodów tego regionu, szczególnie w ostatnich 200 latach.
Środkowoeuropejskie państwa rodziły się bowiem i okrzepły w okolicznościach skomplikowanych, czasem wręcz dramatycznych. Wielokrotnie narody te musiały stawać do walki o zachowanie suwerenności, często walcząc wręcz o swoje fizyczne przetrwanie.
„To na gruncie tych wydarzeń powstał fundament wartości szczególnie nam drogich: niepodległość i suwerenność państwowa, wolność osobista i zbiorowa, wspólnota narodowa, religia jako kluczowy element tożsamości narodowej, kultura jako wyznacznik narodowości, wreszcie znaczenie historii i pamięci zbiorowej” – wyliczał wicemarszałek Seweryński.
Czytaj także: Dokąd zmierza Europa? Prezydium CCEE u papieża
Ten katalog wartości – tłumaczył senator – sprawia, że można mówić o pewnej odrębności naszego regionu, „co nie oznacza bynajmniej braku poparcia dla idei integracji całego kontynentu”, ani „kwestionowania naszej przynależności do kręgu euroatlantyckiego”.
Stwierdził, że wartości wyróżniające państwa i narody Europy Środkowo-Wschodniej „harmonijnie koegzystują z kluczowymi wartościami projektu integracji europejskiej”.
„Europa Środkowa nie jest częścią Wschodu w rywalizacji z Zachodem, żywe jest bowiem wśród nas przekonanie, zaszczepione przez świętego papieża Jana Pawła II, że Europa jest jedna, choć oddycha dwoma płucami, jest silna swoją różnorodnością” – mówił wicemarszałek Seweryński.
Taki zestaw wartości – mówił dalej parlamentarzysta – „determinuje nasze myślenie o polityce, naszą wizję współpracy w regionie i preferencje dotyczące przyszłości Unii Europejskiej”.
– Jesteśmy wyczuleni na próby narzucania rozwiązań nie tylko w wymiarze politycznym, ale także kulturowym i światopoglądowym. To stąd wynikają wątpliwości wobec postulatu budowy europejskiego demosu czy odgórnie narzuconego systemu podziału imigrantów między państwa członkowskie – stwierdził prelegent.
„Stąd wynika przekonanie, że kwestie integralności terytorialnej i utrzymania porządku publicznego należą do wyłącznej kompetencji państw członkowskich. Doświadczenia historyczne uczulają nas również na próby marginalizacji naszego regionu, na próby sprowadzenia go do strefy buforowej między Wschodem a Zachodem” – powiedział sen. Seweryński.
Dodał, że takie zagrożenie można widzieć w projekcie Europy wielu prędkości.
Wicemarszałek Senatu RP podkreślił, że państwa środkowoeuropejskie oczekują od Unii Europejskiej poszanowania tradycji, kultury i tożsamości narodowej każdego państwa członkowskiego.
„Instytucje te nie mogą narzucać jednego wariantu demokracji, ani jednego modelu stosunku państwa do religii i Kościołów. Charakterystyczny dla naszego regionu status Kościołów w sferze publicznej i rola religii w życiu społecznym powinny być uszanowane, były to bowiem czynniki, które spełniły fundamentalną rolę w ukształtowaniu się narodów etniczno-kulturowych, a także wspierały opór tych narodów wobec reżimów totalitarnych” – zaznaczył wicemarszałek Seweryński.
Odbywający się w Warszawie w dniach 17-18 maja Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej to spotkanie zorganizowane z inicjatywy polskiego Sejmu i Senatu.
Tematy szczytu obejmują takie kwestie jak bezpieczeństwo regionu wobec aktualnych zagrożeń, współpraca w zakresie infrastruktury na osi Północ-Południe oraz budowanie roli parlamentów narodowych w polityce międzynarodowej, a także znaczenie przywiązania do suwerenności i niepodległości, szacunku dla tradycji i historii oraz znaczenia religii jako fundamentu cywilizacji.
Gośćmi spotkania byli przewodniczący i wiceprzewodniczący oraz przedstawiciele niższego szczebla 23 parlamentów naszego regionu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.