Drukuj Powrót do artykułu

Statystyki Papieża Franciszka w 2019

31 grudnia 2019 | 18:22 | Krzysztof Gołębiowski (KAI) | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. AFP/EAST NEWS

W 2019 Franciszek nadal prowadził bardzo aktywną działalność na płaszczyźnie wewnątrzkościelnej i międzynarodowej. Między innymi odbył 6 podróży zagranicznych, odwiedzając 11 krajów. Ponadto udzielił 41 audiencji ogólnych i odmówił z wiernymi 56 modlitw Anioł Pański i Regina Caeli. Wygłosił ponad 60 kazań podczas różnych uroczystości, miał ponad 260 wystąpień publicznych. Wygłosił też 44 kazania w watykańskim Domu św. Marty.

Oto wykaz niektórych najważniejszych wydarzeń z udziałem Franciszka w mijającym roku:

Podróże zagraniczne

1. 23-28 I – Ameryka Łacińska (VII). Panama (Panama, Pacora) (26. od początku pontyfikatu); trwała 5 dni, 2 godz., 15 min; papież przemierzył 19084 km i wygłosił 11 przemówień.

2. 3-5 II – Azja (VII). Zjednoczone Emiraty Arabskie (Abu Zabi) (27); 2 dni, 4 godz.; 8596 km, 2 przemówienia.

30-31 III – Afryka (III). Maroko (Rabat, Temara) (28); 1 dzień, 10 godz., 45 min.; 3802 km, 5 przem.

3. 29. 5-7 V – Europa (XII). Bułgaria (5-7 V; Sofia, Rakowski), Macedonia Północna (7 V; Skopje) (29); 2 dni, 13 godz., 30 min.; 2057 km, 12 przem.

4. 31 V-2 VI – Europa (XIII). Rumunia (Bukareszt, Bacău, Jassy, Sybin, Blaż, Şumuleu-Ciuc) (30); 2 dni, 10 godz., 35 min., 3302 km, 9 przem.

5. 4-10 IX – Afryka (IV). Mozambik (4-6 IX; Maputo), Madagaskar (6- IX; Antananarivo), Mauritius (10 IX; Port Louis) (31); 6 dni, 11 godz.; 19329 km; 18 przem.

6. 19-26 XI – Azja (VIII). Tajlandia (19-23 XI; Bangkok), Japonia (23-26 XI; Tokio, Nagasaki, Hiroszima) (32); 6 dni, 22 godz., 5 min.; 26863 km, 20 przemówień.

Podróże po Włoszech

25 III – Loreto (25. od początku)

16 VI – Camerino-Sanseverino Marche (26)

21 VI – Neapol (27)

21 IX – Albano (28)

1 XII – Greccio (29)

Odwiedziny parafii rzymskich

3 III – św. Kryspina z Viterbo (San Crispino da Viterbo) (19)

7 VI – św. Juliusza (San Giulio) (20)

Beatyfikacje – 16 obrzędów, 46 błogosławionych

1. (98), 9 III, Oviedo (Hiszpania) – bł. Anioł Cuarats Cristóbal (1 VI 1910-7 X 1934), Hiszpan, seminarzysta i jego 8 towarzyszy, łącznie 9 osób, kleryków z Oviedo, męczenników wojny domowej, zamordowanych w latach 1934-37

2. (99), 23 III, Tarragona (Hiszpania) – bł. Marian Mullerat i Soldevila (24 III 1897-13 VIII 1936), Hiszpan, świecki, ojciec rodziny, męczennik wojny domowej

3. (100), 27 IV, La Rioja (Argentyna) – bł. Henryk A. Angelelli Carletti (17 VI 1923-4 VIII 1976), Argentyńczyk, biskup, i jego 3 towarzyszy: o. Karol od Boga Murias (10 X 1945-18/19 VII 1976), Argentyńczyk, kapłan, franciszkanin konwentualny, Gabriel Longueville (18 III 1931-18/19 VII 1976), Francuz, działający w Argentynie, kapłan i Wenceslao Pedernera (28 IX 1936-25 VII 1976), Argentyńczyk, świecki, ojciec rodziny – wszyscy zginęli śmiercią męczeńską w okresie dyktatury wojskowej.

4. (101), 4 V, Miasto Meksyk – bł. Maria Concepción Cabrera de Armida (8 XII 1862-3 III 1937), Meksykanka, świecka, wdowa, współzałożyciel Misjonarzy Ducha Świętego, zał. Zgrom. Sióstr od Krzyża Najświętszego Serca Jezusowego i dwóch innych stowarzyszeń życia apostolskiego.

5. (102), 18 V, Madryt – bł. Guadalupe Ortiz de Landázuri Fernández de Heredia (12 XII 1916-16 VII 1975), Hiszpanka, świecka, członkini Opus Dei.

6. (103), 2 VI, Blaż (Rumunia; Franciszek) – bł. 7 biskupów greckokatolickich, męczenników reżymu komunistycznego z lat 1950-70.

7. (104), 8 VI, Kraków – bł. Michał Giedrojć (ok. 1420/25-4 V 1485), Polak, brat zakonny z Zakoinu św. Augustyna [beatyfikacja równoważna, ogłoszona 7 XI 2018 w Rzymie przez Franciszka]

8. (105), 15 VI, Pozzomaggiore (Włochy – Sardynia) – bł. Jadwiga Carboni (2 V 1880-17 II 1952), Włoszka, świecka, mistyczka, stygmatyczka

9. (106), 22 VI, Madryt – bł. Elżbieta Lacaba Andía i jej 13 towarzyszek, hiszpańskich zakonnic – koncepcjonistek, zamordowanych z nienawiści do wiary w Hiszpanii w 1936

10. (107), 14 IX, Forlì (Włochy) – bł. Benedykta Bianchi Porro (8 VIII 1936-23 I 1964), Włoszka, świecka

11. (108), 15 IX, Limburg (Niemcy, kard. Kurt Koch – przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan) – bł. Ryszard Henkes SAC (26 V 1900-22 II 1945), Niemiec, kapłan, męczennik

12. (109), 19 X, Crema (Włochy) – bł. Alfred Cremonesi (16 V 1902-7 II 1953), Włoch, misjonarz PIME, działający w Birmie [Mianmarze], męczennik

13. (110), 9 XI, Grenada (Hiszpania) – bł. Maria Emilia Riquelme y Zayas (5 VIII 1847-10 XII 1940), Hiszpanka, zakonnica, zał. Zgromadzenia Misjonarek Najświętszego Sakramentu i Maryi Niepokalanej

14. (111), 16 XI, Riobamba (Ekwador) – bł. Wiktor Emil Moscoso Cárdenas (21 IV 1846-4 V 1897), Ekwadorczyk, kapłan, jezuita, męczennik

15. (112), 23 XI, Tambaú (Brazylia) – bł. Donizetti Tavares de Lima (3 I 1882-16 VI 1961), Brazylijczyk, kapłan, “cudotwórca”

16. (113), 7 XII, Huehuetenango (Gwatemala; kard. José Luis Lacunza Maestrojuán z Panamy) – bł. Jakub Miller (21 IX 1944-13 II 1982), Amerykanin, brat szkolny, działający głównie w Nikaragui i Gwatemali, męczennik

Prawie wszystkim obrzędom przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu; tylko w 3 przypadkach błogosławionych ogłaszali inni, w tym raz osobiście papież Franciszek (w Blażu w Rumunii), co zaznaczono w wykazie po nazwie miejsca ceremonii.

Kanonizacja – 1 obrzęd, 5 świętych

(17. od początku pontyfikatu), 13 X – św. Jan Henryk Newman (21 II 1801-11 VIII 1890), Anglik, kardynał [beatyfikowany 19 IX 2010 przez Benedykta XVI]

św. S. Dulce (Maria Rita do Souso Brito Lopes Pontes; 6 V 1914-13 III 1992), Brazylijka, zakonnica [beat.: 22 V 2011, kard. G. M. Agnelo]

św. Józefina (Giuditta Adelaide) Vannini (7 VII 1859-23 II 1911), Włoszka, zakonnica [beat.: 16 X 1994 – Jan Paweł II]

św. Mariam Teresa (Thresia) Mankidiyan Ciramel (26 IV 1876-8 VI 1926), Hinduska, zakonnica z Kościoła syromalabarskiego [beat.: 9 IV 2000 – Jan Paweł II]

św. Małgorzata Bays (8 IX 1815-27 VI 1879), Szwajcarka, świecka, dziewica, tercjarka franciszkańska [beat.: 29 X 1995 – Jan Paweł II]

Obrzędowi przewodniczył osobiście Ojciec Święty.

Politycy przyjęci przez papieża

10 I – Nicola Zingaretti, przewodniczący Regionu Lacjum

Virginia Raggi, burmistrz Rzymu

14 I – Maria Elisabetta Alberti Casellati, przewodnnicząca Senatu Włoskiego

17 I – Thorbjørn Jagland, sekretarz generalny Rady Europy

21 I – Abiy Ahmed, premier Etiopii

31 I – Ali Bin Samikh al Marri, minister stanu i przewodniczący Narodowego Komitetu Praw Człowieka Kataru

6 II – Aleksander Čeferin, przewodniczący Europejskiej Federacji Piłki Nożnej (UEFA)

25 II – szejk Abdallah Ben Zayed Al Nahyan, minister spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich

5 III – Faustin-Archange Touadéra, prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej

16 III – Salva Kiir Mayardit, prezydent Sudanu Południowego

21 III – Marie-Louise Coleiro Preċa, prezydent Malty

28 III – Dalia Grybauskaitė, prezydent Litwy

11 IV – Ban Ki-moon, były sekretarz generalny ONZ, przewodniczący Komisji Etycznej MKOl

25 IV – Raimonds Vējonis, prezydent Łotwy

26 IV – Milorad Dodik, członek z ramienia Serbii Zbiorowego Prezydium i “prezydent rotacyjny” Bośni i Hercegowiny

29 IV – Faure Essozimna Gnassingbé, prezydent Togo

23 V – Zurab Pololikaszwili, sekretarz generale Światowej Organizacji Turystyki

24 V – Cweta W. Karajanczewa, przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Bułgarii

Talat Xhaferi, przewodniczący Parlamentu Macedonii Północnej

25 V – Tuheitia Potatau Te Wherowhero VII, maoryjski król Nowej Zelandii

27 VI – Marjan Šarec, premier Słowenii

28 VI – Fra’ Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto, książę i wielki mistrz Suwerennego Wojskowego Zakonu Maltańskiego

4 VII – Władimir Putin, prezydent Rosji

31 VIII – Horacio Cartes, były prezydent Paragwaju

12 IX – Aleksandar Vučić, prezydent Serbii

16 IX – George Vella, prezydent Malty

21 IX – Alexis Tsipras, byly premier Grecji

2 X – książę Hassan bin Talal z Jordanii

3 X – Michael (Mike) Richard Pompeo, sekretarz stanu USA

5 X – Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej

8 XI – Gitanas Nausėda, prezydent Litwy

12 XI – João Manuel Gonçalves Lourenço, prezydent Angoli

Qu Dongyu, dyrektor generalny FAO

16 XI – Jorge Carlos de Almeida Fonseca, prezydent Zielonego Przylądka

28 XI – Kersti Kaljulaid, prezydent Estonii

7 XII – Sameh Shoukry [Szukri], minister spraw zagranicznych Egiptu

Joseph Muscat, premier Malty (wiz. pryw.)

9 XII – Peter Pellegrini, premier Słowacji

14 XII – Duško Marković, premier Czarnogóry

20 XII – António Guterres, sekretarz gen. ONZ

Łącznie 40 polityków z 27 krajów i 8 organizacji międzynarodowych

Szafarstwo sakramentów

Chrzest:

13 I (Niedziela Chrztu Pańskiego; Kaplica Sykstyńska) – 27 dzieci (12 chłopców, 15 dziewczynek)

20 IV (Wielka Sobota, bazylika św. Piotra) – 8 dorosłych z Włoch, Albanii, Ekwadoru, Indonezji i Peru

Kapłaństwo (w IV Niedzielę Wielkanocną – Niedzielę Dobrego Pasterza)

12 V (bazylika św. Piotra) – 19 kapłanów: po 8 z Diecezjalnego Kolegium “Redemptoris Mater”, 8 z Bractwa Kapłańskiego Synów Krzyża, 1 z Wyższego Papieskiego Seminarium Rzymskiego i 2 z innych kolegiów

Biskupstwo – 4 X, bazylika św. Piotra:

1. Michael CZERNY SI (Czech/Kanadyjczyk), podsekr. Sekcji Migrantów i Uchodźców w Dykasterii Służby Integralnemu Rozwojowi Ludzkiemu, abp, kardynał – ur. 18 VII 1946,

2. Paolo BORGIA (Włoch), abp, nuncjusz apostolski – 18 III 1966, mianowany arcybiskupem 3 IX 2019

3. Antoine CAMILLERI (Maltańczyk), abp, n. ap. – 20 VIII 1965, 3 IX 2019

4. Paolo RUDELLI (Włoch), abp, n. ap. – 16 VII 1970, 3 IX 2019

Paliusze dla arcybiskupów-metropolitów – 29 VI, bazylika św. Piotra: 31 hierarchów z 25 krajów

Biskupi dla Polski (po funkcji data urodzenia, mianowania biskupem i przyjęcia sakry)

Janusz Mastalski, bp pom. arch. krakowskiej: 4 V 1964, mianowany 3 XII 2018, konsekrowany 5 I 2019

1. Arkadiusz Okroj, bp pom. diec. pelplińskiej: 27 V 1967, 12 II, 2 III 2019

2. Wojciech Skibicki, bp pom. diec. elbląskiej: 23 V 1970, 14 II, 6 IV 2019

3. Szymon Stułkowski, bp pom. arch. poznańskiej: 21 II 1961, 24 V, 9 VI 2019

4. Adrian Józef Galbas SAC, bp pom. diec. ełckiej: 26 I 1968, 12 XII 2019

Biskupi polskiego pochodzenia lub o polskich korzeniach, mianowani dla innych krajów:

1. Tymon Tytus Chmielecki, abp tyt., n. ap. w Gwinei i Mali (Kuria Rzymska) – 29 XI 1965, 26 III, 13 V 2019

2. Aleksander Jazłowiecki, bp pom. diec. kijowsko-żytomierskiej (Ukraina) – 2 III 1979, 18 IX 2019

3. Zdzisław Stanisław Błaszczyk, bp pom. archidiec. Rio de Janeiro (Brazylia) – 8 VIII 1969, 4 XII 2019

W sumie w 2019 Franciszek mianował 149 nowych biskupów. W tym samym czasie zmarło 157 hierarchów, w tym 13 kardynałów.

Kardynałowie:

zapowiedź konsystorza – 1 IX, konsystorz – 5 X (KR po nazwisku oznacza kardynała Kurii Rzymskiej, dane na końcu – data urodzenia, gwiazdka przed imieniem oznacza purpurata powyżej 80. roku życia)

1. Miguel Ángel AYUSO GUIXOT MCCJ (KR), Hiszpan: 17 VI 1952

2. José Tolentino CALAÇA de MENDONÇA (KR), Portugalczyk: 15 XII 1965

3. Ignatius SUHARYO HARDJOATMODJO, Indonezyjczyk: 9 VII 1950

4. Juan de la Caridad GARCÍA RODRÍGUEZ, Kubańczyk:11 VII 1948

5. Fridolin AMBONGO BESUNGU OFMCap:, Kongijczyk: 24 I 1960

6. Jean-Claude HOLLERICH SJ, Luksembureczyk: 9 VIII 1958

7. Alvaro L. RAMAZZINI IMERI, Gwatemalczyk: 16 VII 1947

8. Matteo ZUPPI, Włoch: 11 X 1955

9. Cristóbal LÓPEZ ROMERO SDB, Hiszpan (Maroko): 19 V 1952

10. Michael CZERNY SJ (KR), Kanadyjczyk/Czech 18 VII 1946

11. *MichaeI Louis FITZGERALD MAfr (KR), Brytyjczyk: 17 VIII 1937

12. *Sigitas TAMKEVIČIUS SJ, Litwin: 7 XI 1938

13. *Eugenio DAL CORSO PSDP (Włoch posługujący w Angoli): 16 V 1939

W dniu 20 XII 2019 było łącznie 224 kardynałów, w tym 100 powyżej 80. roku życia, a więc bez prawa udziału w konklawe, z których 52 mianował św. Jan Paweł II, 30 – Benedykt XVI i 18 – Franciszek; a wśród 124 purpuratów, mających prawa wyborcze, 17 powołał do Kolegium Kardynalskiego Papież-Polak, 41 – jego następca i 66 – Franciszek.

Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Francuz Albert Vanhoye SI (ur. 24 VII 1923), Polak Henryk R. Gulbinowicz (17 X 1923) i Słowak Jozef Tomko (11 III 1924), najmłodszymi zaś Środkowoafrykańczyk Dieudonné Nzapalainga (ur. 14 III 1967), Portugalczyk José Tolentino Calaça de Mendonça (15 XII 1965) i Polak Konrad Krajewski (25 XI 1963).

Najdłuższy staż w Kolegium mają obecnie trzej kardynałowie: Michael Michai Kitbunchu z Tajlandii, Alexandre do Nascimento z Angoli i Thomas Stafford Williams z Nowej Zelandii, mianowani 2 lutego 1983. Ponadto należy pamiętać, że Benedykta XVI mianował kardynałem Paweł VI dnia 27 VI 1977 a Franciszka – św. Jan Paweł II w dniu 21 II 2001.

Orędzia papieskie na Światowe Dni

52. Pokoju (1 I): Dobra polityka służy pokojowi (tekst ogłoszono 6 XI 2018)

53. Środków Społecznego Przekazu: „Wszyscy tworzymy jedno” (Ef 4,25). Od wirtualnych wspólnot społecznościowych do wspólnot ludzkich (24 I 2019)

34. Młodzieży [22-27 I (Panama), 14 IV 2019 – Niedziela Palmowa]: Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego (Łk 1,38)

Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.