Staże, kontenery na misje i modlitwa – czyli 10 lat Inicjatywy Młodzi Misjom Diecezji Tarnowskiej
03 grudnia 2016 | 22:27 | eb Ⓒ Ⓟ
Misje, to nasz styl życia – mówi młodzież ze Stowarzyszenia Inicjatywa Młodzi Misjom. Zaczęli działać 10 lat temu, na początku jako nieformalna organizacja, a pięć lat temu założyli stowarzyszenie. Podczas gali jubileuszowej w tarnowskim seminarium były wspomnienia, koncert i podziękowania dla współpracowników.
„Propozycja wyszła od samych młodych, którzy 10 lat temu kończąc Szkołę Animacji Misyjnej zastanawiali się jak działać wspólnie na rzecz misji” – mówi ks. Piotr Boraca, były misjonarz i asystent kościelny stowarzyszenia.
Poprzez różne inicjatywy młodzi uświadamiają dzieciom, swoim rówieśnikom i starszym, że każdy może być misjonarzem. Rodzą się także powołania misyjne.
„Młodzi wyjeżdżają na miesięczny wolontariat do jednego z krajów misyjnych, z którym związany jest projekt realizowany w ciągu roku przez nasze stowarzyszenie. Natomiast już 7 grudnia do Kamerunu wyjeżdża Magdalena Słowik, członek naszego stowarzyszenia. Przez prawie dwa lata będzie pracować z dziećmi niepełnosprawnymi w szkole prowadzonej przez tarnowską misjonarkę Ewę Gawin” – dodaje ks. Boraca.
W ramach projektów misyjnych udało się wysłać trzy kontenery z darami do Afryki i zorganizować na afrykańskiej ziemi trzy staże misyjne. W Kamerunie były w wakacje trzy wolontariuszki.
„To było wielkie przeżycie. Doświadczyłyśmy rzeczywistości misyjnej, poznałyśmy inną kulturę
i zobaczyłyśmy jak ciężko pracują misjonarze. Chcemy im dalej pomagać” – mówi Joanna Płaneta, prezes stowarzyszenia Inicjatywa Młodzi Misjom.
Na uroczystości przybyły osoby, które tworzyły Inicjatywę. Była prezes Barbara Wójcik powiedziała, że o misjach ciągle pamięta. „Kawałek mojego serca został w Afryce, gdzie byłam na stażu, a w Inicjatywie uczyłam się bycia dla innych, przewartościowałam różne rzeczy, skończyłam inne studia niż planowałam. Kilka tygodni temu wróciłam z Senagalu, gdzie z Polską Misją Medyczną prowadziłam szkolenia” – powiedziała.
W gali uczestniczyli też bp Władysław Bobowski i bp Leszek Leszkiewicz, którzy dziękowali młodym za wielkie zaangażowanie na rzecz misji.
W ciągu 10 lat, młodzi wspierali też tarnowskich misjonarzy pracujących w Czadzie, Republice Środkowoafrykańskiej i Kamerunie. Dzięki pomocy wielu ludzi dobrej woli, udało się zgromadzić pieniądze na zakup tabernakulum i obrazu Jezusa Miłosiernego do kościoła w stolicy Czadu. Zbierano także m.in. dary dla szpitala misyjnego i szkół.
Członkowie stowarzyszenia modlą się też za misje i misjonarzy. Prowadzą animacje misyjne m.in. w szkołach, a także podczas Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. Stowarzyszenie współpracuje z dziełem Misyjnym Diecezji Tarnowskiej przy organizacji różnych misyjnych akcji. Mali mieszkańcy Tarnowa i okolic chętnie odwiedzają w maju Misyjne Święto Dzieci, organizowane m.in. przez Stowarzyszenie Inicjatywa Młodzi Misjom.
W tym roku szkolnym stowarzyszenie realizuje projekt Missao – Amazonia i chce pomóc młodym, którymi opiekuje się tarnowski misjonarz ks. Kazimierz Skórski, który od 21 lat pracuje w Brazylii.
„Ruszamy z pomocą dla Ameryki Południowej, gdzie w delcie Amazonki, nasz misjonarz prowadzi świetlicę parafialną dla dzieci i młodzieży. Rejon ten jest zaliczany do najbardziej ubogich zakątków Brazylii. Młodzi, którzy tam przychodzą często są uwikłani w różne nałogi. Świetlica to ich duchowa przystań. Chcemy pomóc w wyposażeniu tej placówki” – mówi ks. Piotr Boraca.
Na ten cel, stowarzyszenie zbiera fundusze m.in. rozprowadzając misyjny kalendarz na nowy rok.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.