Stołeczny uniwersytet prawosławny zbada prawdziwość relikwii
09 stycznia 2013 | 14:29 | kg (KAI/P-C) / br Ⓒ Ⓟ
Ośrodek badania świętości chrześcijańskich powstanie przy Rosyjskim Uniwersytecie Prawosławnym (RUP), należącym do Patriarchatu Moskiewskiego. Oznajmił o tym 8 stycznia rektor uczelni o. ihumen Piotr (Jeriemiejew) na 1. sesji trwającej obecnie konferencji naukowo-praktycznej „Czterdzieści nad czterdziestoma: miasto Moskwa pod Płaszczem Bogurodzicy”.
Konieczność utworzenia w Moskwie tego rodzaju ośrodka naukowo-badawczego istnieje już od dawna – oświadczył o. rektor. Przypomniał, że „w świątyniach stołecznych znajduje się wielka liczba różnych świętych przedmiotów, związanych z takim czy innym okresem w dziejach Kościoła, poza tym do Moskwy często przywozi się czczone ikony i relikwie świętych z innych lokalnych Kościołów prawosławnych”. W tej sytuacji wydaje się niezbędna szczegółowa kulturalno-historyczna i teologiczna analiza wielu takich świętości i przedmiotów-artefaktów – uważa ihumen Piotr.
Nową placówką będzie kierował dr teologii Michaił Artiejew – dyrektor Ośrodka Badania Artefaktów i Relikwii Woroneskiego Uniwersytetu Państwowego, absolwent Uniwersytetu Genewskiego. Na konferencji mówił on o badaniach, ekspertyzie i ustalaniu prawdziwości świętych przedmiotów. Szczególnie wiele uwagi poświęcił znajdującym się w świątyni domowej RUP-u cząstkom Płaszcza Najświętszej Maryi Panny z katedry w Chartres i Sukni Matki Bożej z Rzymu oraz dziejom ich badania i czci. Właśnie ich sprowadzenie do tej uczelni stało się okazją do powstania akademickiego projektu naukowo-badawczego RUP-u „Czterdzieści nad czterdziestoma – miasto [Moskwa] w obrazach świętych”. W jego ramach zorganizowano tę konferencję.
Na jej zakończenie o wizerunku Bogurodzicy w historii kultury rosyjskiej opowiedział dziekan wydziału religioznawstwa, etnokulturologii i regionalistyki RUP W. Szmidt. Zebrani mogli nie tylko poznać zawiłości techniki ikonograficznej i budownictwa kościelnego, związane z soborem Opieki Matki Bożej, ale także wziąć udział w dyskusji o aspektach historycznych i tradycjach liturgicznych tych świąt oraz o problemach i perspektywach badania tej sprawy.
Następna sesja na ten temat odbędzie się 25 lutego, gdy Rosyjski Kościół Prawosławny obchodzi święto Iwerskiej Ikony Najświętszej Maryi Panny – jednej z najbardziej czczonych w Moskwie. Głównym tematem tego spotkania naukowego będzie badanie ikon maryjnych, czczonych w stolicy Rosji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.