Stop przemocy
26 grudnia 2011 | 14:48 | ts (KAI/KAP) / ms Ⓒ Ⓟ
Łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fouad Twal w kazaniu podczas Pasterki w katolickim kościele św. Katarzyny w Betlejem wezwał do zaprzestania aktów przemocy i niesprawiedliwości.
Patriarcha nawiązał do „arabskiej wiosny” i zaapelował do miejscowych przywódców, aby nie pozostawali tylko widzami „radykalnych przemian“ w tym regionie. W liturgii uczestniczyli m.in. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas i burmistrz Betlejem Victor Batarseh. Przełomy, do jakich dochodzi na tym obszarze, wywierają wpływ na naszą współczesność i przyszłość – podkreślił patriarcha w kazaniu wygłoszonym w kilku językach. Przypomniał, że obowiązkiem każdego, w którego rękach leżą losy jego narodu, jest jego obrona, zapewnienie dalszego jego życia i godnego umierania. W obecnej sytuacji gospodarczej i politycznej dążenie do lepszej przyszłości, zwłaszcza ludzi młodych, jest usprawiedliwione – podkreślił patriarcha. Zaapelował zwłaszcza do katolików w Ziemi Świętej o modlitwę w intencji pokoju i pojednania w Syrii, Egipcie, Iraku i w Północnej Afryce.
Kaznodzieja podziękował prezydentowi Abbasowi za jego „ustawiczne starania o sprawiedliwy pokój na Bliskim Wschodzie, których ostatecznym celem jest utworzenie państwa palestyńskiego“. Jednocześnie skrytykował reakcję „bliskowschodniego kwartetu” – USA, Rosji, ONZ i Unii Europejskiej – na zabiegi o przyjęcie Palestyny do ONZ. „Palestyńczycy zwrócili się niedawno do Narodów Zjednoczonych z nadzieją na znalezienie rozwiązania konfliktu, aby móc żyć w pokoju i bezpieczeństwie ze swymi sąsiadami. Zostali jednak zmuszeni do tego, aby powrócić na drogę nieudanego procesu pokojowego” – stwierdził łaciński patriarcha Jerozolimy.
Zaznaczył, że ten nieudany proces pozostawił w Palestyńczykach „gorzki smak niedotrzymanych obietnic i poczucie braku zaufania”. „Podobnie jak naród izraelski również my pragniemy pokoju, niczego więcej, jak tylko pokoju” – podkreślił kaznodzieja.
Po zakończeniu Pasterki patriarcha w tradycyjnej procesji przeszedł do sąsiadującej z kościołem św. Katarzyny Groty Narodzenia w Betlejem.
Wcześniej przybywającego po południu do Betlejem abp. Twala witały przy pięknej, słonecznej pogodzie tysiące pielgrzymów, turystów i miejscowych mieszkańców. Na Placu Żłóbka patriarchę w specjalnej ceremonii powitali skauci.
Przez całą noc do Groty Narodzenia ciągnęły niezliczone tłumy pielgrzymów, z których wielu przyszło tam pieszo z odległego o 13 km Starego Miasta w Jerozolimie. Według oficjalnych danych w okresie Bożego Narodzenia Betlejem odwiedziło i jeszcze odwiedzi ok. 90 tysięcy pielgrzymów i turystów. Wszystkie hotele w mieście są zajęte.
Po łacińskich świętach Bożego Narodzenia kolejny duży napływ turystów i pielgrzymów spodziewany jest na początku Nowego Roku, gdy do Ziemi Świętej przybędą prawosławni, zwłaszcza z Rosji, Ukrainy i Rumunii na „swoje” obchody tych świąt. 6-7 stycznia – według kalendarza juliańskiego – liturgią wigilii Bożego Narodzenia rozpoczną swoje święta Kościoły tradycji wschodniej. Jako ostatni będą świętowali Ormianie, którzy Boże Narodzenie obchodzą według własnego kalendarza 19 stycznia.
Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem stoi przy Placu Żłóbka, nad grotą, w której – według tradycji chrześcijańskiej – narodził się Pan Jezus. W IV w. cesarz rzymski Konstantyn Wielki polecił zbudować tam kościół. Znaczną jego część zburzyli Samarytanie w czasie buntu w 529 r. Przez wiele lat o świątynię walczyły armie krzyżowców i muzułmanów. Kościół odbudowano za panowania cesarza bizantyńskiego Justyniana ok. 530 r. Krzyżowcy bogato go ozdobili, a z biegiem wieków kościół był odnawiany i rozszerzany o nowe kaplice i klasztory. Nadzór nad Bazyliką Narodzenia sprawują od 1852 r. wspólnie Kościoły: prawosławny, ormiański i rzymskokatolicki.
Najbardziej czczonym miejscem w kompleksie świątyni jest Grota Narodzenia, umieszczona pod prezbiterium. W 1717 katolicy umieścili srebrną 14-ramienną gwiazdę na białym marmurze posadzki groty dokładnie w miejscu, w którym Jezus miał przyjść na świat. Na gwieździe widnieje łaciński napis „Hic de Virgine Maria Jesus Christus natus est” (Tutaj z Dziewicy Maryi narodził się Jezus Chrystus). Grota ma 12 m długości, 3,5 m szerokości i ok. 3 m wysokości. Obwieszona jest 15 srebrnymi lampami oliwnymi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.