Stowarzyszenie im. Jana Karskiego upamiętni 82. rocznicę zagłady kieleckiego getta
08 sierpnia 2024 | 16:39 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Spotkanie z wnukami ocalałych z kieleckiego getta, nabożeństwo Drogi Krzyżowej w kościele akademickim, oddanie hołdu ofiarom przy pomniku Menora, koncert skrzypcowy – takie i in. wydarzenia złożą się na sierpniowe uroczystości upamiętnienia 82. rocznicy Zagłady kieleckiego getta, organizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.
W przededniu głównych uroczystości – 19 sierpnia o godz. 17.00 w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7 odbędzie się spotkanie z wnukami Kiwy Żyto, kielczanina ocalonego z Holocaustu, który po wojnie osiadł w Szwecji, gdzie zmarł w wieku 91 lat w styczniu tego roku.
Główne uroczystości odbędą się 20 sierpnia.
Obchody rozpoczną się o godz. 18.00 przy Pomniku Menora, gdzie uczestnicy wydarzenia oddadzą hołd zamordowanym Żydom z kieleckiego getta przez Niemców w sierpniu 1942 roku.
Następnie o godz. 18.40 w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu odbędzie się koncert skrzypcowy w wykonaniu Marcina Króla, dedykowany kieleckim Żydom.
W piątek, 23 sierpnia o godz.18.00 w kościele akademicki pw. św. Jana Pawła II celebrowane będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
– Zapraszamy na nie każdego, kto chciałby pomodlić się za ofiary Holokaustu i w intencji pokoju – mówi, w imieniu Zarządu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, Andrzej Białek.
Kolejnym wydarzeniem będzie spacer śladami getta kieleckiego, w sobotę 24 sierpnia – rozpoczęcie o godz. 14.00 przy ławeczce Jana Karskiego przy ul. Sienkiewicza.
Obchody zakończy Pielgrzymka Pamięci Kielczan do Treblinki – miejsca Zagłady Żydów, która odbędzie się 25 sierpnia. Po raz siódmy stowarzyszenie zaprasza kielczan do udziału w tej wyjątkowej formie upamiętnienia – na wyjazd obowiązują zapisy poprzez formularz na stronie www.jankarski.org.pl
Niemcy utworzyli getto w Kielcach w kwietniu 1941 r., w najuboższej części miasta. Rozciągało się ono na północ od ulic Bodzentyńskiej i Piotrowskiej, po ul. Pocieszki i obejmowało dzisiejsze ulice m.in. Jasną, Stolarską, Kozią, Orlą, Nowy Świat. W 500 domach, w większości bez wody i kanalizacji, zamknięto około 27 tysięcy Żydów, głównie mieszkańców Kielc. Do getta trafili również przesiedleni Żydzi z Wiednia, Krakowa, Poznania i Łodzi.
W sierpniu 1942 r., po miesiącach cierpień, głodu, chorób i egzekucji, blisko 21 tysięcy Żydów zostało wywiezionych i zamordowanych w niemieckim obozie zagłady w Treblince. Podczas likwidacji getta na ulicach Kielc zgładzono około 1500 Żydów. Wojnę przeżyło zaledwie pięciuset kieleckich obywateli wyznania mojżeszowego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.