Stowarzyszenie Jana Karskiego zaprasza na cykl spotkań „Wobec zła”
07 czerwca 2024 | 18:16 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza od 16 do 20 czerwca na cykl czterech wykładów pod wspólnym tytułem „Wobec zła”. Wykłady odbędą się w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7 w Kielcach, a wygłoszą je filozofowie i publicyści.
Cykl stanowi formę intelektualnego wstępu do obchodów 78. rocznicy pogromu Żydów w Kielcach.
– Na kilkanaście dni przed kolejną rocznicą pogromu kieleckiego wybitni humaniści podzielą się swoimi refleksjami dotyczącymi obecności zła w indywidualnym życiu każdego człowieka, a także w życiu społecznym – mówi Andrzej Białek, w imieniu organizatorów spotkania, zapraszając na spotkania. Wstęp na nie jest wolny.
16 czerwca w niedzielę o godz. 17.30 gościem spotkania będzie Konstanty Gebert, psycholog, tłumacz, dziennikarz i nauczyciel akademicki. Publicysta „Gazety Wyborczej”, od czasu jej powstania, był jej korespondentem podczas wojny w Bośni, relacjonował też wydarzenia m.in. z Turcji, Indii i Birmy. Przez lata śledzi konflikt izraelsko-palestyński. Jest autorem 12 książek m.in. wydanej dwa lata temu książki pt. „Ostateczne rozwiązanie. Ludobójcy i ich dzieło” (Wydawnictwo Agora). 28 maja otrzymał Nagrodę im. Doktora Edelmana, ustanowionej przez Paulę Sawicką (Otwarta Rzeczpospolita) i Bogdana Białka (Stowarzyszenie im. Jana Karskiego).
18 czerwca o godz. 17.30 zainteresowani spotkają się z prof. Tadeuszem Gadaczem.
To filozof, religioznawca, tłumacz, nauczyciel akademickim związany z AGH i Collegium Civitas. Zajmuje się historią filozofii XX wieku, filozofią człowieka, filozofią religii oraz analizą przemian kultury i cywilizacji. Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych. W ubiegłym roku ukazała się książka „Etyka dobromyślności” (Wydawnictwo Stentor), która nawiązuje do „Etyki solidarności” ks. Józefa Tischnera z 1981 roku.
Z kolei 19 czerwca (godz. 17.30) gościem cyklu będzie prof. Jan Hartman (wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, filozof i etyk, a także publicysta, związany głównie z tygodnikiem „Polityka”. W pracy naukowej zajmuje się metafilozofią, filozofią polityki, etyką i bioetyką. Ostatnio ukazały się w wydawnictwie Austeria dwie jego książki „Spowiedź antychrysta” oraz „Zmierzch filozofii”).
Ostatni prelegent (20 czerwca o godz. 17.30) to Tomasz Terlikowski, dziennikarz, filozof, redaktor i publicysta. Przewodniczył komisji do zbadania sprawy o. Pawła M. w zakonie dominikanów, podejrzanego o krzywdzenie członków wspólnoty. Autor wielu książek, m.in. „Wygasanie. Zmierzch mojego Kościoła” (Wydawnictwo Literackie), „Rozdzieleni bracia. Szeptyccy, historia Polski i Ukrainy” (Wydawnictwo WAM).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.