Stowarzyszenie LEDNICA 2000 zaprasza uchodźców z Ukrainy
26 kwietnia 2022 | 18:29 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Bardzo zależy nam, by w tym roku nad Lednicą obecni byli również nasi goście z Ukrainy – podkreśla dr Andrzej Ranke, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Lednica 2000, które organizuje tegoroczne spotkanie młodych. Odbędzie się ono 4 czerwca br. pod hasłem „Na krańce świata” a poprowadzi je o. Tomasz Nowak OP z Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego. Jak zapowiadają organizatorzy jednym z elementów programu spotkania będzie refleksja nt. wartości jaką jest pokój.
– 4 czerwca br. odbędzie się XXVI Spotkanie Młodych Lednica 2000 i po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Pola Lednickie znowu napełnią się rzeszami młodych ludzi – zapowiada dr Andrzej Ranke, rzecznik prasowy Stowarzyszenia LEDNICA 2000 im. O. Jana Góry. Jak przypomina, hasło tegorocznego spotkania zostało już ogłoszone kilka miesięcy temu i brzmi „Na krańce świata”.
Dr Ranke wskazuje, że hasło to można interpretować na wiele sposobów. – Może ono się wiązać z podejmowaniem misji, z głoszeniem Chrystusa na krańcach świata w wymiarze geograficznym. To na pewno bardzo istotny wymiar. Jest jednak i drugi, który został zaznaczony przez o. Jana Górę w jednym z jego felietonów, który ukazał się w miesięczniku „W drodze” w 2009 r. Tekst ten zatytułowany był właśnie „Na krańce świata”. O. Góra podkreślał w nim, że te „krańce świata” to często drugi człowiek, to często każdy z nas dla samego siebie. To często może być również Bóg, z którym relacja wcale nie musi być prosta – mówi rzecznik prasowy Stowarzyszenia.
Tegoroczne spotkanie przebiegać będzie według znanego już z lat poprzednich schematu. Momentem zawiązania wspólnoty na Polach Lednickich będzie Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15. O godz. 17 odbędzie się uroczysta procesja rozpoczynająca spotkanie. Około godz. 20 sprawowana będzie Eucharystia a między godz. 23 a północą, po dokonaniu aktu wyboru Chrystusa, uczestnicy przejdą przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia.
– Jest to pewien kanon lednicki. Dopracowanie szczegółów programu oraz symboli lednickich jest jeszcze przed nami. Dopiero od kilku dni współpracujemy z o. Tomaszem Nowakiem OP, z Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego, posłanym przez dominikanów jako duszpasterz tegorocznego spotkania. To on ma być autorem programu duszpasterskiego i ewangelizacyjnego oraz poprowadzić spotkanie. Chcielibyśmy dać mu przestrzeń, by mógł zaproponować swoją koncepcję – wyjaśnia dr Ranke. Jak zaznacza, spotkanie lednickie w wymiarze organizacyjnym od lat jest przygotowywane przez grono świeckich, natomiast za wymiar duchowy, duszpasterski byli zawsze odpowiedzialni dominikanie.
Rzecznik Stowarzyszenia Lednica 2000 podkreśla jednak, że ważnym akcentem tegorocznego spotkania będzie pokój, jako centralna wartość, zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie i obecności uchodźców wojennych z Ukrainy na terenie Polski.
– Bardzo zależy nam na tym, by ten temat rozważać – mówi dr Ranke. Podkreśla, że nie będzie to pierwszy lednicki akcent związany z Ukrainą. Przypomina, że już w 2004 r. na Polach Lednickich miała miejsce modlitwa o pojednanie miedzy narodami polskim i ukraińskim, w której uczestniczył kard. Lubomyr Huzar.
– W wielu naszych rodzinach są goście z Ukrainy. Chcemy, aby oni w naturalny sposób znaleźli się też nad Lednicą. Zapraszamy! Będziemy zachęcać do tego, by organizować ich przyjazd z różnych miejsc, w których mieszkają na terenie Polski. Ich obecność jest dla nas bardzo istotna – zaznacza rzecznik.
Jak podkreśla, trudno dziś stwierdzić, ilu osób można spodziewać się na Lednickim Spotkaniu. – Z jednej strony jesteśmy w sytuacji pewnej reaktywacji tej inicjatywy po 2 latach pandemii, z drugiej strony jednak widzimy bardzo rozbudzony apetyt a może nawet głód takich spotkań, co daje nam nadzieję, że na Polach Lednickich zgromadzi się może 15 a może nawet 20 tys. młodych ludzi – stwierdza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.