Stowarzyszenie „Misericordia” z Lublina laureatem nagrody Totus Tuus
12 października 2019 | 16:22 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
Laureatem tegorocznej nagrody Totus Tuus w kategorii „Promocja godności człowieka” jest Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” w Lublinie. Głównym zadaniem organizacji jest pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi przy szpitalu neuropsychiatrycznym w Lublinie, jak również w wielu innych placówkach prowadzonych przez Stowarzyszenie. Nagrody przyznaje co roku w ramach Dnia Papieskiego Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Stowarzyszenie „Misericoria” powstało 23 stycznia 1991 r. z inspiracji ks. prał. Tadeusza Pajurka, ówczesnego kapelana szpitala neuropsychiatrycznego w Lublinie. Nazwa instytucji odwołuje się do encykliki Jana Pawła II „Dives in misericordia” – „Bogaty w miłosierdzie”.
Jednym z pierwszych wyzwań, przed jakim stanęło Stowarzyszenie była budowa przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym na lubelskich Abramowicach kaplicy. Kamień węgielny pod budowę świątyni wmurował abp Bolesław Pylak w 1996 r., a już dwa lata później jej poświęcenia dokonał abp Józef Życiński. Wkrótce kaplica została podniesiona do rangi kościoła rektoralnego pw. Św. Judy Tadeusza. Przestrzeń sakralna służy wszystkim pensjonariuszom szpitala, tworząc przestrzeń wyciszenia i modlitwy, a sama bryła kościoła służy jako element logotypu „Misericordii”.
Równocześnie przy szpitalu powstał Ośrodek Profilaktyki i Rehabilitacji Osób z zaburzeniami psychicznymi. Z jego pomocy korzystają osoby, które po zakończonej hospitalizacji podejmują dalszą terapię i rehabilitację. W 1998 roku towarzyszenie zapoczątkowało działalność Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Dziś korzysta z niego ok. 70 osób, które przychodzą na dzienną terapię.
W 2000 r. w ramach Stowarzyszenia powstała środowiskowa grupa wsparcia – Klub Misericordia dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz ich bliskich. Głównym celem działalności Klubu jest kształtowanie zachowań i modelu życia korzystnego dla zdrowia psychicznego oraz organizowanie i wspieranie różnych form oparcia społecznego. W ramach klubu powstała kawiarenka, która jest miejscem integracji nie tylko pacjentów szpitala neuropsychiatrycznego, ale też ich rodzin oraz okolicznych mieszkańców osiedla.
Kolejnym rozdziałem w działalności „Misericordii” rozpoczął się w lutym 2004 r. kiedy w części dawnego Ośrodka Zdrowia w pod lubelskiej dzielnicy Głusk gdzie powstał Ośrodek Adaptacyjny pełniący funkcję mieszkań chronionych czasowego pobytu dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Obecnie Organizacja dysponuje trzema ośrodkami mieszkalnymi, które są przeznaczone dla jej podopiecznych.
Ważnym elementem działalności lubelskiej organizacji charytatywnej jest prowadzenie Zakładu Aktywności Zawodowej, dzięki któremu podopieczni podejmują pracę zarobkową, często pierwszą w ich życiu. W jego ramach osoby niepełnosprawne prowadzą kawiarnię Santiago Café, są pracownikami kuchni przemysłowej i firmy cateringowej, zajmują się usługami porządkowymi i pielęgnacją zieleni.
W 2007 r. z inicjatywy Stowarzyszenia w dawnym Domu Kultury w Głusku powstała Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza, przekształcona w 2013 r. na Placówkę Wsparcia Dziennego – Świetlica „Misericordia”. Jej kluczowym zadaniem wsparcie rodzin poprzez organizację dzieciom wolnego czasu poprzez zabawę czy pomoc w odrabianiu lekcji.
Ponadto „Misericordia” organizuje sympozja, szkolenia, wykłady i warsztaty na temat wsparcia dla osób niepełnosprawnych w Polsce i ich aktywizacji zawodowej. W spotkaniach udział biorą psycholodzy, pielęgniarki, lekarze, terapeuci zajęciowi i pracownicy socjalni.
Prezesem Stowarzyszenia jest jego założyciel ks. Tadeusz Pajurek, obecnie proboszcz parafii Świętej Rodziny w Lublinie. Funkcję wiceprezesów piastują ks. Waldemar Sądecki, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusa w Lublinie oraz ks. Jerzy Cieślicki, rektor kościoła pw. św. Judy Tadeusza w Lublinie. Dziś zarząd wspierają etatowi pracownicy, personel szpitala neuropsychiatrycznego oraz wielu wolontariuszy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.