Studia chrześcijańsko-żydowskie na papieskim uniwersytecie
10 lutego 2016 | 13:14 | mip / br Ⓒ Ⓟ
Dialog religijny między chrześcijanami i Żydami, relacje polityczne między Polską a państwem Izrael, historia Żydów w Polsce, żydowska filozofia i kultura – te zagadnienia podejmowane są w ramach interdyscyplinarnych studiów podyplomowych, które ruszą wkrótce na krakowskim Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II.
Kierunek „Relacje chrześcijańsko-żydowskie” organizowany jest przez Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJP II we współpracy z Muzeum Auschwitz-Birkenau, Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu oraz warszawskie Muzeum Historii Żydów w Polsce Polin.
Propozycja studiów na temat relacji chrześcijańsko-żydowskich jest okazją do dialogu. – Dialog trzeba rozumieć jako rozmowy dotyczące ważnych spraw prowadzone przez przedstawicieli dużych społeczności, na przykład chrześcijan i Żydów – wyjaśnia ks. prof. Łukasz Kamykowski, dyrektor Instytutu Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJP II, pomysłodawca nowego kierunku studiów. Zdaniem naukowca dialog międzyreligijny jest możliwy i trzeba do niego dążyć.
Nowa oferta edukacyjna może zainteresować wszystkich, którzy stykają się z problemem wielokulturowości i wielowyznaniowości, a także tych, którzy chcą ze zrozumieniem spojrzeć na budzące emocje sprawy chrześcijańsko-żydowskie. Chcemy pokazać, że można spojrzeć na relacje chrześcijan i Żydów inaczej niż poprzez zastarzałe niechęci czy nawet nienawiść – dodaje ks. prof. Kamykowski.
Zależy nam przede wszystkim na upowszechnieniu wiedzy o historii, uwarunkowaniach i aktualnym nauczaniu Kościoła w tym zakresie, a także o stanie współczesnych relacji chrześcijańsko-żydowskich. Uważamy, że niezbędna jest cierpliwa praca nad zmianą świadomości Polaków w tej dziedzinie – mówi KAI Maria Poniewierska z Instytutu Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJP II.
Zdaniem ks. prof. Kamykowskiego nowe studia są dużą szansą na szerzenie w samym Kościele, jak i całym społeczeństwie rzetelnej wiedzy o Żydach i judaizmie, z którym łączy nas szczególna więź, a tym samym na zmianę postaw i zachowań Polaków, nacechowanych nietolerancją, ksenofobią czy wręcz antysemityzmem.
Jak wskazuje Maria Poniewierska, edukacja w zakresie dialogu między chrześcijaństwem i judaizmem, w szczególności między Kościołem katolickim i Żydami, jest w Polsce zadaniem, którego znaczenie trudno przecenić. Wystarczy pamiętać o ostatnich aktach antysemickich, o takich wydarzeniach, jak spalenie kukły Żyda we Wrocławiu, ale też o stereotypach i zwykłej niewiedzy – przypomina Poniewierska i dodaje, że dla chrześcijan, złączonych z Żydami specjalnymi więzami, odpowiednia edukacja powinna mieć znaczenie szczególne. To dlatego naszą ofertę kierujemy zwłaszcza do osób duchownych, katechetów, nauczycieli, edukatorów.
Studia interdyscyplinarne: historyczne, filozoficzno-teologiczne, politologiczne i społeczne, prowadzone są we współpracy z, Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu oraz Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.