Studzieniczna: Stacja Dziecięca III Kongresu Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń Kościelnych Diecezji Ełckiej
27 maja 2023 | 15:04 | ks. kz | Studzieniczna Ⓒ Ⓟ
W wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 27 maja 2023 r., odbyło się doroczne spotkanie Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci. Ponad 3000 najmłodszych czcicieli Matki Bożej z terenu diecezji ełckiej i spoza diecezji, zgromadziło się przy Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej. W tym roku spotkanie PKRD było połączone ze Stacją Dziecięcą III Kongresu Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń Kościelnych Diecezji Ełckiej oraz Ogólnopolskim Dniem Dziecka organizowanym przez Caritas Diecezji Ełckiej. Spotkaniu towarzyszyło hasło kongresowe i hymn „Wstańcie, chodźmy!”.
Rozważania różańcowe i modlitwę poprowadziła Magdalena Buczek, założycielka PKRD, która zachęcała dzieci, aby codziennie odmawiały różaniec. Przypomniała też, że o to prosiła dzieci sama Matka Boża i zapewniała, że codzienna modlitwa różańcowa dzieci może zmienić świat. „To spotkanie w Studzienicznej jest niesamowite z tego względu, że wybrała to miejsce sama Matka Boża, ten piękny zakątek Polski” – mówiła założycielka dzieła modlitewnego dzieci i podkreślała: „z wielką radością przybywam tutaj we wspólnocie PKRD. Razem z tymi dziećmi codziennie odmawiamy różaniec. Tutaj chcemy na nowo Matce Bożej zawierzyć swoje życie. Wyrazić naszą miłość, naszą wdzięczność za Jej opiekę, za Jej troskę o nas i prosić o to, aby pomagała nam wytrwać w odmawianiu różańca św.”.
W Eucharystię młodych uczestników wprowadziły konferencje: s. Teresy (terezjanki z Suwałk), która wyjaśniła dzieciom w porywający sposób na czym polega ich miejsce w Kościele oraz konferencja ks. Piotra Bączyńskiego i ks. Radosława Gulana, którzy również podjęli temat Kościoła – czym jest i jaki wpływ ma na nasze życie. Prezentowane również były Szkolne Koła Caritas, Dzieło Misyjne działające na terenie diecezji ełckiej.
Punktem kulminacyjnym była Msza św. koncelebrowana, pod przewodnictwem bp Jerzego Mazura, biskupa ełckiego.
„Jesteśmy u Mamy Jezusa i naszej Mamy w Studzienicznej. Cieszę się, że jesteśmy razem, by przeżywać III Kongres wspólnot do których należycie jako dzieci. Wielka radość widzieć Kościół rozradowanych, szczęśliwych dzieci i młodzieży. Wy jesteście nadzieją Kościoła. Wy jesteście naszą nadzieją.” – mówił biskup i zachęcał zebrane dzieci aby trwały na modlitwie jak Apostołowie razem z Maryją w Wieczerniku. „Trwajcie na modlitwie różańcowej jak to czynią dzieci z Podwórkowych Kółek Różańcowych. Trwajcie na Mszy św. i przyjmujcie Komunie św. jak dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych. Niech Eucharystia będzie dla was autostradą do Nieba” – dodał.
Ordynariusz diecezji ełckiej przypomniał, że w służbie Bogu i ludziom, trwaniu na modlitwie, miłowaniu Boga i bliźniego, czynieniu dobra, życia w prawdzie nieustannie potrzebujemy mocy Ducha Świętego. „Trwamy na modlitwie jak Apostołowie trwali na modlitwie razem z Maryją przed Zesłaniem Ducha Świętego. Trwamy na modlitwie razem z Maryją w tym Studzieniczańskim Wieczerniku. Zostawcie tutaj strach i lęk, wszelkie obawy i niepokoje i prośmy, by Duch Święty napełnił wasze serca odwagą, miłością, pokojem i nadzieją” – mówił hierarcha.
Bp Mazur przypomniał dzieciom wartość wspólnoty, tej rodzinnej i tej, do której należą. „Wspólnotą dla nas jest rodzina, która nas wspomaga. Tą wspólnotą dla nas ochrzczonych jest Kościół katolicki, jest parafia. Są wspólnoty istniejące w parafii. To są wspólnoty, do których już jako dzieci należycie. We wspólnocie nawzajem się wspieramy, pomagamy sobie. Każda wspólnota daje nam wiele, pomaga nam wzrastać w wierze, nadziei i miłości”.
Jednocześnie zapytał zebranych co dają wspólnocie i co wspólnota im daje. Zachęcił do zejścia z kanapy, do pomocy innym w znalezieniu właściwej wspólnoty. „Zachęcam do wejścia w szeregi: Podwórkowych Kółek Różańcowych, Szkolnych Kół Caritas, Eucharystycznego Ruchu Młodych, Grup Misyjnych, Oazy – Dzieci Bożych, ministrantów, scholii, zuchów i harcerstwa”.
Po Mszy św. ordynariusz wraz z dziećmi z pięciu krajów (Ukraina, Tanzania, Kolumbia, Białoruś i Polska) wypuścił gołąbki pokoju.
W ramach przeżywania swojej stacji kongresowej, dzieci do Studzienicznej przywiozły kolorowe kamyki pomalowane na niebiesko, zielono i żółto, z których ułożyły logo Kongresu. W takich samych kolorach miały na sobie chusty lub szarfy.
Dar kongresowy od dzieci, a w sposób szczególny od dzieci I Komunijnych, był przeznaczony na wsparcie akcji misyjnej „Promienie miłosierdzia”. Zebrane środki zostaną przeznaczone na wsparcie Ignasia – chłopca z niepełnosprawnością, mieszkającego w Tanzanii, na terenie parafii Ks. Arkadiusza Dardzińskiego – kapłana diecezji ełckiej.
Stacja Dziecięca I Kongresu Różańcowego to wielkie święto dzieci u Matki Studzieniczańskiej. Caritas Diecezji Ełckiej we współpracy z organizatorami przygotowała atrakcje duchowe, artystyczne i rekreacyjne, m.in. rejsy statkiem, agapę przy ognisku, warsztaty plastyczne, tańce i wspólne zabawy, jak również różnego rodzaju konkursy z nagrodami.
Stacja Dziecięca zakończyła się wręczeniem nagród za udział w Konkursie Diecezjalnym „Moje miejsce w Kościele”, którego organizatorem był Wydział Katechetyczny Ełckiej Kurii Diecezjalnej.
Przez Studzieniczną, usytuowaną wśród jezior i lasów, wiodą dwa szlaki papieskie „Tajemnice Światła” i „Tajemnice Zawierzenia”, jak również w Studzienicznej ma swój koniec nowo poświęcony szlak bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego „Z Różańcem w drodze”. Ks. Wojciech Stokłosa, proboszcz i kustosz sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej zachęcał słuchaczy do autentycznego podziwu i dziękczynienia Bogu. Zaprosił również do udziału w uroczystościach odpustowych Zesłania Ducha Świętego, które rozpoczną się czuwaniem modlitewnym w Wigilię uroczystości. W niedzielę, Mszy św. odpustowej o godzinie 12.00 będzie przewodniczył Jerzy Mazur, biskup diecezji ełckiej.
Spotkanie PKRD oraz innych wspólnot dzieci w Studzienicznej stało się już tradycją. O. Piotr Dettlaff CSRS, opiekun PKRD mówił, że „jest to miejsce, gdzie wszyscy doświadczamy rozpromienionego serca Matki Najświętszej, która jest szczęśliwa z tego, że przychodzą do niej Ci, którzy ochotnym sercem odpowiedzieli na Jej wołanie w Fatimie i wzięli w swoją dłoń różaniec. Tą modlitwą pomagają Matce Najświętszej przemieniać oblicze Ziemi, naszej ziemi Ojczystej, ziemi całego świata, ale także ludzkich serc i naszych rodzin”. W PKRD modli się ponad 150 tys. osób w 33 krajach świata.
Program Kongresu jest realizowany w trzech stacjach: 27.05 – Stacja Dzieci, 17.06 – Stacja Młodzieży i Dorosłych, 18.06 – Stacja w Parafiach.
Spotkanie modlitewne dzieci z diecezji ełckiej było transmitowane przez Telewizję TRWAM.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.