Subkowy: intronizacja relikwii św. Stanisława Biskupa Męczennika
27 września 2010 | 10:12 | ksis Ⓒ Ⓟ
Relikwie patrona Polski św. Stanisława biskupa wprowadzono uroczyście do kościoła pod wezwaniem tego świętego w Subkowach, 26 września. Podczas Mszy św. biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga powiedział, że patron Polski jest przykładem „wierności, jednoznaczności, prawowitości”.
Uroczysta liturgia zgromadziła licznie parafian i gości. Homilię wygłosił bp Szlaga. Na wstępie podkreślił, że „jest to przeniesienie klimatu, patronatu, przeniesienie także ogromnych zasług wstawiennictwa św. Stanisława z Wawelu do Subków” i dodał: „dokonuje się dzisiaj osobliwa komunia między wami a waszym patronem, obecnym odtąd w materialnym znaku relikwii”.
Hierarcha przypomniał podstawowe informacje o relikwiach, które są cząstkami świętych lub fragmentami przedmiotów należących do nich. „Dla nas najcenniejszy jest jednak znak samego człowieka” – podkreślił. Dodał, że warto o relikwie zabiegać i kult relikwii upowszechniać, bo prowadzi wprost do osoby świętego.
Nawiązując do postaci św. Stanisława, biskupa bp Szlaga przypomniał fakty z jego życia. Podkreślił, że męczennik krakowski zginął podczas sprawowania Mszy św., gdyż wycofał swoje poparcie dla króla Bolesława Śmiałego, który łamał prawo moralne, obowiązujące chrześcijanina.
Kaznodzieja przypomniał, że Stanisław stał się patronem „młodej wtedy jeszcze Polski, ażeby zaszczepiać w niej te wszystkie ideały, które wyrastają z Ewangelii i wrastają w dobro Kościoła jako dziedzictwo wiary”. Bp Szlaga zauważył, że św. Stanisław to przykład dobrego pasterza, który „wolał zginąć, niż mieliby zginąć ludzie, wbrew swojemu sumieniu wykonujący polecenia króla czy ulegający w jakikolwiek inny sposób monarsze”. Hierarcha zachęcał, żeby św. Stanisław był „nieustannym przypomnieniem wiernej służby Panu Bogu”.
Relikwie zostały przywiezione z krakowskiego Wawelu przez 55-osobową grupę parafian wraz z duszpasterzami. Decyzję o przekazaniu relikwii wydał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Relikwie zostały umieszczone w srebrnym relikwiarzu w kształcie mitry biskupiej, wykonanej na styl romański. Uroczystość odbywała się pod szczególnym patronatem Konfraternii św. Stanisława, która ma swoją siedzibę w pobliskim Tczewie.
Parafia Subkowy powstała w XIII wieku. Z końca tego wieku pochodzi również kościół, który od samego początku za swego patrona miał św. Stanisława Biskupa i Męczennika. W Subkowach od XV wieku, przez wiele następnych stuleci, istniała letnia siedziba biskupów włocławskich, którzy tu przyjmowali różnych oficjeli. Stąd też wyjeżdżali na wizytacje w ogromnej wtedy diecezji włocławskiej. W Subkowach w wieku XVII i XVIII odbyło się 10 synodów diecezjalnych, również udzielono w tamtejszym kościele święceń kapłańskich. Podobnie jak przez wieki tak i dziś kościół na subkowskim wzgórzu patronuje nie tylko parafianom, ale również tysiącom podróżujących codziennie główną trasą Gdańsk – południe Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.