Drukuj Powrót do artykułu

Sulejów: wsparcie finansowe na renowację opactwa cysterskiego

07.11.2018 , rm, Sulejów Ⓒ ℗

Zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Sulejowie, jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce, będący zabytkiem architektury romańskiej, doczeka się częściowej renowacji. Na ten cel zostanie przeznaczone 3,5 mln złotych, z czego 2,3 mln zł stanowi dotacja Zarządu Województwa Łódzkiego w ramach unijnego projektu “Ochrona Dziedzictwa Kulturowego i Rozwój Zasobów Kultury”.

Środki zostaną przeznaczone renowację i adaptację budynku Arsenału jak i restaurację przylegającej do niego wieży Opackiej. Będzie to pierwszy etap prac, realizowany do 2020 r.

– Zadanie będzie realizowane w ramach Cysterskiego Centrum Edukacji. Chodzi o wykorzystanie obecnie istniejących i zachowanych obiektów cysterskich jako centrum kultury. Na tak poważne przedsięwzięcie potrzebne są odpowiednie środki finansowe. Zostały one przyznane parafii św. Tomasza Kantuaryjskiego przez Zarząd Województwa Łódzkiego w ramach unijnego projektu „Ochrona Dziedzictwa Kulturowego i Rozwój Zasobów Kultury” – informuje proboszcz o. Augustyn Węgrzyn.

Początki opactwa w Sulejowie to 1176 r. W kapitularzu, który zachował cechy romańskie, obecnie mieści się muzeum, zawierające cenne eksponaty: wizerunek Kazimierza Sprawiedliwego, opata Schenkinga, unikalny tryptyk przedstawiający Trójcę Świętą z pierwszej połowy XVI w. oraz liczne szaty liturgiczne. Po skrzydle południowym pozostały fundamenty i ściana południowa, po zachodnim tylko fundamenty.

Kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego został wzniesiony prawie w całości z piaskowca szydłowieckiego (mury zewnętrzne, elementy konstrukcyjne i dekoracyjne), reszta z cegły. Nad dawnym wejściem bocznym znajduje się romański tympanon z końca XII w. przedstawiający płaskorzeźbiony krzyż wczesnochrześcijański, po bokach którego jest słońce, księżyc i ptak jako symbole śmierci Chrystusa. Nad romańskim portalem wejścia głównego umieszczony jest maswerk z XIII wieku. Wnętrze jest późnoromańskie.

W 2012 r. cysterskie opactwo w Sulejowie zostało wpisane na listę Pomnik Historii.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.