Sulerzyż: 600-lecie parafii św. Mikołaja
29 lipca 2010 | 18:59 | eg Ⓒ Ⓟ
Parafia pw. św. Mikołaja w Sulerzyżu w diecezji płockiej obchodziła jubileusz 600-lecia istnienia. Mszy św. jubileuszowej z udziałem wiernych, samorządowców i parlamentarzystów, przewodniczył bp Roman Marcinkowski, który podkreślał, że parafia jest „wspólnotą wiary, kultu i miłości”.
„W parafii rodzimy się do nowego, Bożego życia w momencie chrztu i tu właśnie spotykamy się z żywym Chrystusem. To tutaj wsłuchujemy się w jego słowo, to tu karmimy się Chlebem Eucharystycznym” – mówił bp Marcinkowski podczas uroczystości jubileuszowej. Parafii Sulerzyż podarował ornat i mszał.
„Chcemy podziękować Panu Bogu za otrzymane dary w postaci osób, które tę parafię tworzyły i tworzą przez liczne dzieła, które dokonywały się przez wieki i dokonują się aktualnie. Pragniemy wszyscy stanąć przed ołtarzem Pańskim, jak stawali nasi przodkowie, by złożyć Bogu Najwyższemu hołd i podziękować za łaski zsyłane dla nas, naszego narodu i naszej Ojczyzny, przez całe 600-lecie i prosić o dalszą opiekę” – podkreślił proboszcz parafii ks. Janusz Rumiński.
Obchody jubileuszowe odbywały się w parafii od początku roku. Był to m.in. konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną, misje parafialne, rozpoczęcie remontu kaplicy grobowej rodziny Kanigowskich – dawnych właścicieli Sulerzyża, parafialny rajd rowerowy, parafialny piknik rodzinny oraz ułożenie napisu „600 lat” z bukszpanu.
Parafia pw. św. Mikołaja w Sulerzyżu została erygowana 25 lipca 1410 r. Jest prawdopodobne, że biskup płocki Jakub z Korzkwi erygował ją jako wotum wdzięczności Bogu za zwycięstwo pod Grunwaldem. Parafię ufundował Piotr Gęś z Żeromina – dziedzic Sulerzyża. Na początku XVIII w. spłonął pierwszy kościół. 200 lat później świątynia spłonęła ponownie. W latach 1908-1932 budowano kolejny kościół parafialny. Dzieło rozpoczął ks. Andrzej Kasiński, a zakończył ks. Stanisław Bobiński. Świątynię konsekrował biskup pomocniczy Leon Wetmański. Obecnie parafia w Sylerzyżu liczy 2 tys. wiernych. Jej proboszczem jest ks. Janusz Rumiński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.