„Summa” św. Tomasza po rosyjsku
19 listopada 2004 | 17:23 | ts //mr Ⓒ Ⓟ
Najważniejsze dzieło św. Tomasza z Akwinu (1225-1274), „Suma teologiczna”, po raz pierwszy zostanie przetłumaczone w całości na język rosyjski. Jak poinformowały Uniwersytety Katolickie w Eichstätt i Ingolstadt w Niemczech, dotychczas naukowcy rosyjscy przetłumaczyli tylko niewielkie fragmenty tego dzieła.
Inicjatorem wydania Sumy teologicznej jest Centralny Instytut Europy Środkowej i Wschodniej (ZIMOS) obu niemieckich uniwersytetów katolickich. Dzieło św. Tomasza liczy cztery tysiące stron. Planuje się, że jego pierwszy tom ukaże się w 2005 r. w jednym z wydawnictw moskiewskich.
Dyrektor ZIMOS, Nikolaus Lobkowicz ma nadzieję, że ta inicjatywa przyczyni się do pogłębienia dialogu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego z chrześcijańskimi Kościołami Zachodu i może umocnić pogląd, że *rozum i wiara nie są z sobą sprzeczne*.
Dotychczas filozofom rosyjskim Suma – jedno z najważniejszych dzieł filozoficznych Zachodu, *znana była tylko z wydania łacińskiego*. W czasach komunistycznych za naganne uważano zajmowanie się tym wielkim scholastykiem.
Obecnie Rosyjska Akademia Nauk określiła zamiar wydania Sumy Teologicznej po rosyjsku jako *projekt stulecia*. Na jego realizację 100 tys. euro przeznaczyła m.in. włoska fundacja „Cassamarca”.
*Św. Tomasz z Akwinu*, dominikanin, był katolickim filozofem, uczonym i przyrodnikiem wywodzącym się z tradycji scholastycznej. Dokonał odróżnienia filozofii i teologii ze względu na odrębne przedmioty tych nauk. Jest doktorem Kościoła, kanonizowany w 1323 r., a w 1563 r. został uznany doktorem Kościoła.
Dwukrotnie był wykładowcą uniwersytetu paryskiego, a także studiów zakonnych we Włoszech i uniwersytetu królewskiego w Neapolu. Na polecenie papieża udał się na zgromadzenie w Lyonie. Po drodze zachorował i ponieważ nie było w okolicy żadnego zgromadzenia dominikańskiego, został zawieziony do klasztoru cystersów w Fossanova gdzie zmarł 7 marca 1274 r.
Św. Tomasz z Akwinu jest najbardziej znany jako twórca tomizmu – niezwykle istotnej dla chrześcijaństwa koncepcji filozoficznej, która została przyjęta podczas Soboru Trydenckiego za oficjalnie obowiązującą w Kościele. Jego najważniejsze dzieła, to syntezy teologiczne „Scriptum super libros” „Sententiarum” oraz „Suma teologiczna” i „Suma filozoficzna”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.