Św. Bartłomiej będzie patronem powiatu opoczyńskiego
25 sierpnia 2011 | 11:50 | rm (KAI) Ⓒ Ⓟ
Św. Bartłomiej będzie patronem powiatu opoczyńskiego. Stolica Apostolska pozytywnie odpowiedziała na prośbę władz starostwa w tej sprawie. Postać świętego znajduje się w herbie powiatu opoczyńskiego i we współczesnej heraldyce słowackiej.
Decyzję watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego, która jest odpowiednikiem ministerstwa w Stolicy Apostolskiej, przekazał wiernym ks. Jan Serszyński, proboszcz opoczyńskiej parafii św. Bartłomieja. Uroczystości związane z nadaniem patrona powiatowi mają być przeprowadzone w przyszłym roku podczas obchodów patronalnych ku czci św. Bartłomieja. – Te dwanaście miesięcy jest nam dane, abyśmy wszyscy mogli się przygotować na godne przyjęcie tego patronatu – dodał dziekan opoczyński.
Postać świętego znajduje się w herbie powiatu opoczyńskiego i we współczesnej heraldyce słowackiej. Św. Bartłomiej przedstawiany jest od średniowiecza z szerokim nożem, którym zadano mu śmierć lub ze skórą, którą z niego zdarli oprawcy. Zachowane odciski pieczęci miejskich Opoczna z lat 1683-1778 wykorzystują oba z wymienionych wariantów ikonograficznych. W 1847 roku Teodor Chrząński projektując nowy herb Opoczna wykorzystał jako temat przedstawienie postaci św. Bartłomieja. Podobnie w 1995 roku postąpił Andrzej Trybunalski. Opoczyńska oraz terytorialna tradycja heraldyczna wskazuje na to, iż herb z wizerunkiem św. Bartłomieja, połączony z bogatą tradycją heraldyki ziemskiej, nawiązującą do historycznego herbu ziemi sandomierskiej posiada dużą wartość historyczną.
Z kolei Komisja Heraldyczna przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej w Bratysławie informuje, że herb z postacią świętego Bartłomieja posiada północno-słowackie miasto Čadca oraz miejscowości: Nová Lesná, Selec, Hniezdne i Vrícko.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.