Św. Franciszek z Asyżu patronem Zespołu Szkół Specjalnych
06 czerwca 2009 | 19:13 | jms Ⓒ Ⓟ
Zespół Szkół Specjalnych nr 9 w Krakowie otrzymał imię św. Franciszka z Asyżu. Uroczystość nadania imienia odbyła się w sobotę 6 czerwca w obecności franciszkanów i ich przełożonego o. Jarosława Zachariasza oraz kard. Franciszka Macharskiego.- Nasze dzieci nie mówią. My musimy się z nimi porozumiewać, odczytywać ich komunikaty w inny sposób. Postać św. Franciszka to była taka postać, która nawiązywała kontakt ze wszystkimi, ze wszystkimi bez wyjątku – uzasadnia decyzję Rady Pedagogicznej szkoły, dotyczącą wyboru patrona dyrektorka szkoły podstawowej i gimnazjum Małgorzata Wodzień.
– Chcemy im pokazać inne spojrzenie na świat – mówi wieloletnia nauczycielka Elżbieta Broniewicz. Nasze dzieci bardzo lubią, jak ktoś ich dotknie, pogłaska, pochwali. Bardzo potrzebują miłości, ciepła. A św. Franciszek pomagał potrzebującym – dodaje z kolei inna nauczycielka Zofia Twaróg.
Przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jarosław Zachariasz homilię w całości poświęcił miłości. – By zrozumieć św. Franciszka trzeba posłuchać tego, co ma nam do powiedzenia drugi człowiek. Usiąść przy nim, objąć go miłosnym gestem, pomodlić się razem z nim. Być po prostu blisko. Cóż ponad miłość, której, owszem, brakuje, ale wciąż nas na nią stać. I to św. Franciszek dziś nam mówi: <
Na zakończenie mszy prowincjał w imieniu franciszkanów przekazał szkole ikonę św. Franciszka. – Niech św. Franciszek spogląda na każdego opiekuna, na każde dziecko z taką miłością, z jaką ukochał samego Chrystusa – życzył.
Gratulacje z dokonanego wyboru patrona Zespołowi Szkół złożyli Małopolski Kurator Oświaty Artur Dzigański oraz kierownik Referatu Szkolnictwa Specjalnego i Poradnictwa Ewa Burkat.
– Gratuluję trafności dokonanego wyboru patrona. Cieszę się, że szkoły będą mieć tak wspaniałego patrona, człowieka skromnego, potrafiącego dostrzec dobro w każdej żywej istocie. Jestem przekonany, że wstawiennictwo św. Franciszka z Asyżu inspirować będzie społeczność szkolną do odważnego podejmowania wysiłków zmierzających do osiągania wyznaczonych celów – napisał w specjalnym liście kurator Dzigański.
Po Mszy była część artystyczna i festyn w stylu epoki św. Franciszka z Asyżu.
Przygotowania do dzisiejszej uroczystości trwały od wielu miesięcy. – Od września lekcje etyki, religii były poświęcone osobie św. Franciszka. Czytaliśmy „Kwiatki św. Franciszka”, „Pochwałę stworzeń”, przygotowywaliśmy przedstawienie o św. Franciszku – opowiada nauczycielka Małgorzata Wiecha.
– Wśród krakowskich szkół specjalnych nasza szkoła ma najdłuższe doświadczenie w edukacji osób z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim. Posiadamy największą liczbę zespołów rewalidacyjno- wychowawczych. Korzystamy z autorskich programów naszych nauczycieli, opracowanych dla uczniów z autyzmem na wszystkie poziomy nauczania – mówi nam wieloletnia nauczycielka szkoły Elżbieta Broniewicz.
Uczniowie szkoły to dzieci i młodzież w wieku od 3 do 25 lat. Wszyscy podopieczni są dotknięci niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, niejednokrotnie także współwystępującymi jednostkami chorobowymi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.