Św. Józef patronem na trudne czasy
18 marca 2021 | 15:43 | KUL | Lublin Ⓒ Ⓟ
Rok 2021 papież Franciszek ogłosił w Kościele Rokiem Świętego Józefa. Jak mówi biblista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. Mirosław Wróbel – jest to patron na nasze trudne czasy. Milczący święty, który nie wypowiada ani jednego słowa na kartach Nowego Testamentu, ale przemawia swoim czynem. Pokazuje, że świętym stajemy się nie przez piękne słowa, ale przez konkretne czyny, czyny miłości, czyny, które realizują Bożą wolę”.
Właśnie patronowi roku 2021 poświęcona jest najnowsza książka ks. prof. Wróbla „Biblijna ikona św. Józefa”. Zawiera ona piętnaście biblijnych medytacji, które pozwalają lepiej poznać opiekuna Jezusa Chrystusa. – Inspiracją są teksty pochodzące z Nowego Testamentu, które są komentowane w tzw. lectio divina i małe miniaturki poetyckie, które jeszcze bardziej uwypuklają postać św. Józefa, wyjaśnia biblista.
Rozważania poprzedza List apostolski papieża Franciszka „Patris corde” (Ojcowskim sercem), z okazji 150. rocznicy ogłoszenia świętego Józefa Patronem Kościoła Powszechnego. Książka jest pięknie ilustrowana witrażami z kościoła św. Józefa w Betlejem, należącego do sióstr Karmelitanek Bosych, a także piękne ikony sióstr Józefitek.
– Książka jest godna polecenia dla wszystkich, którzy pragną, aby ten niezwykły święty, który czyni tyle cudów w naszym życiu, mógł rzeczywiście wkroczyć i nam pomagać w tych trudnych czasach, zachęca autor. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” i została opatrzona wstępem metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika.
Wszystko powierzyłem Bożemu Miłosierdziu – rozmowa z zakonnikiem skrzywdzonym przez ks. Dymera
Wspomnienie św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny obchodzone jest 19 marca. Jest patronem małżonków i rodzin chrześcijańskich, ojców, sierot, robotników, rzemieślników, wszystkich pracujących i uciekinierów, a także dobrej śmierci. W ikonografii przedstawiany jest z Dzieciątkiem Jezus na ręku, z lilią w dłoni. Ewangelie poświęcają mu łącznie 26 wierszy. Stąd wiadomo, że pochodził z rodu Dawida, był opiekunem Najświętszej Maryi Panny i Jezusa, zarabiał na życie pracą własnych rąk.
Ks. prof. Mirosław Wróbel kieruje Sekcją Nauk Biblijnych KUL. Specjalistyczne studia z zakresu nauk biblijnych odbył na KUL, w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, na Uniwersytecie Hebrajskim oraz w École Biblique et Archéologique Française w Jerozolimie. Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. pisma Janowe, języki starożytne, relacje pomiędzy judaizmem i chrześcijaństwem, Targumy (autorski projekt: Biblia Aramejska), manuskrypty z Qumran. Jest asystentem kościelnym Szkoły Formacji Duchowej, a także przewodnikiem po ziemiach biblijnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.