Drukuj Powrót do artykułu

Św. Małgorzata Antiocheńska została oficjalnie patronką Nowego Sącza

08.11.2017 , eb, Nowy Sącz, 08-11-2017 Ⓒ ℗

Czczona od wieków w Nowym Sączu św. Małgorzata od dziś jest patronką miasta. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zatwierdziła św. Małgorzatę jako patronkę Nowego Sącza i orędowniczkę u Boga. Dekret został dziś uroczyście odczytany i wręczony przedstawicielom duchowieństwa i władz samorządowych.

“Dzisiejszy Nowy Sącz potrzebuje chrześcijan konsekwentnych, którzy w zwyczajnych warunkach życia rodzinnego i zawodowego podejmują wiernie i odpowiedzialnie swoje obowiązki” – podkreśla biskup tarnowski Andrzej Jeż. „Dotyczy to również takich dziedzin życia, jak polityka, działalność gospodarcza, społeczna i prawodawcza, szkolnictwo, służba zdrowia. Na tych płaszczyznach – także w imię pięknej i zobowiązującej historii tego miasta – niech nie zabraknie ducha służby, uczciwości, prawdy i troski o dobro wspólne” – dodał biskup.

Jak wskazał ordynariusz diecezji tarnowskiej, św. Małgorzata ukazuje radykalną chrześcijańską postawę, która odrzuca wszelkie zło i przywiązanie do niego. „Spójnych wewnętrznie ludzi, wiernych temu, kim są i do czego się zobowiązali zawsze będzie potrzebowało nasze społeczeństwo. Kościół zaś zawsze będzie potrzebował świadectwa życia ludzi mocnych w wierze, dojrzale i autentycznie przeżywających swoje chrześcijaństwo” – podkreślił bp Jeż.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w sądeckiej bazylice, podczas której ogłoszony został dekret papieski ustanawiający św. Małgorzatę patronką Nowego Sącza. Poświęcony został także sztandar miasta i figura św. Małgorzaty.

„Ten watykański akt pozwala nam w szczególny sposób modlić się za wstawiennictwem św. Małgorzaty. W dniu wspomnienia liturgicznego naszej patronki w sądeckich parafiach będzie to święto i będą sprawowane specjalne Msze św.” – mówi ks. Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Podczas sesji rady miejskiej w ratuszu zaprezentowano m.in. znaczek pocztowy z wizerunkiem św. Małgorzaty. Powstał on z okazji ogłoszenia św. Małgorzaty patronką Nowego Sącza i 725. rocznicy lokacji miasta. Autor projektu Andrzej Gosik przedstawił na znaczku ratusz i figurę św. Małgorzaty. Poczta Polska wprowadza do obiegu 10 mln takich znaczków. Znaczek od dziś będzie dostępny w punktach sprzedaży Poczty Polskiej na terenie całego kraju. Jego wartość wynosi 20 gr.

W tradycji miasta i parafii, św. Małgorzata od wieków była patronką, ale brakowało oficjalnego dokumentu. Na wniosek duchownych i władz samorządowych, biskup tarnowski Andrzej Jeż podjął starania, by Stolica Apostolska ogłosiła św. Małgorzatę patronką Nowego Sącza. Tak też się stało.

Postać św. Małgorzaty jest umieszczona w herbie Nowego Sącza. Miejscowa parafia jest pod wezwaniem św. Małgorzaty.

Żyła ona na przełomie III i IV wieku w Antiochii Pizydyjskiej. Pochodziła z rodziny pogańskiej. Po śmierci matki miała opiekunkę, która była chrześcijanką i tak poznała naukę Jezusa. Nie chciała poślubić namiestnika rzymskiego, twierdząc, że ma już Oblubieńca – Jezusa Chrystusa. Została aresztowana, groźbami chciano ją skłonić do odstępstwa. Kiedy te zawiodły była straszliwie torturowana. Do końca pozostała wierna i niezłomna. Kiedy nadal obstawała przy wyznawaniu wiary, została ścięta.

Ikonografia zwykła przedstawiać św. Małgorzatę z krzyżem w ręku, którym odpędza smoka – symbol szatana.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.