Św. Michał Archanioł patronem Gminy Dydnia
30 września 2017 | 10:02 | Dydnia / pab / bd Ⓒ Ⓟ
Decyzją Rady Gminy Dydnia patronem tego samorządu został św. Michał Archanioł. Uroczyste nadanie tego patronatu odbyło się 29 września. Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal. – Trzeba być aniołem tam, gdzie Bóg nas posłał – wskazywał metropolita przemyski.
– Archaniołowie uczą nas tego, aby zawsze opowiadać się po stronie Boga, Jego przykazań i zasad. Uczą rzeczy bardzo ważnej, która jest istotą chrześcijaństwa: odróżniać dobro od zła. Wiemy, że jest to bardzo ważne, choćby dlatego, że zło umie się kamuflować i chce uchodzić za dobro – zauważył w kazaniu abp Szal.
Metropolita przemyski przypomniał scenę z raju, kiedy wąż przekonywał, że nieposłuszeństwo Bogu na pewno nie wzbudzi Jego gniewu. Wskazywał, że obecnie jest bardzo podobnie. – Tak jest wtedy, kiedy ludzie próbują przyjąć modę, która jest im narzucana z zewnątrz. Tak bardzo często podsuwa się nam różne hasła: bądźcie wyrozumiali, nie bądźcie oszołomami, dlaczego nie jesteście tolerancyjni, otwarci, dlaczego jesteście tacy zacofani? Dopiero po przekroczeniu Bożych przykazań człowiek poznaje, że jest nagi, bezbronny, że jest ustawiony przeciwko Temu, któremu powinien służyć – mówił.
Abp Szal wskazywał, że Michał Archanioł, ucząc odróżniania dobra od zła i opowiadania się po stronie Boga, uczy także pomagania innym. Zauważył, że na kartach Biblii wszyscy trzej archaniołowie zawsze służą Bogu i człowiekowi. Zachęcał, aby ich w tym naśladować. – Nie trzeba stroić się w strój archanioła. Trzeba być aniołem tam, gdzie Bóg nas posłał. Przecież rodzice, którzy kochają swoje dzieci, są dla nich aniołami. Nauczyciele, którzy pokazują drogę życia, drogę uczciwości też pełnią funkcję aniołów – mówił.
Gmina Dydnia położona jest na obszarze Pogórza Dynowskiego i Pogórza Przemyskiego, w dolinie rzeki San. W gminie Dydnia znajdujemy niezwykle cenne przykłady ludowego budownictwa sakralnego. Najstarszą metrykę posiada drewniana cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu, według tradycji wzniesiona w latach 1510–1517, przebudowana w drugiej połowie XVII i w XIX wieku. Niezwykle cennym zabytkiem jest drewniana plebania w Dydni, wybudowana w roku 1917 w stylu podhalańskim (jedyna taka w południowo-wschodniej Polsce).
Uchwałę o obraniu patronem gminy św. Michała Archanioła Rada Gminy podjęła 13 listopada 2015 r. Decyzję zaaprobowała i zatwierdziła Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.