Św. Mikołaj rozdawał prezenty niepełnosprawnym dzieciom w tarnowskim teatrze
07 grudnia 2008 | 14:56 | kdr (KAI) Ⓒ Ⓟ
Blisko 70 niepełnosprawnych dzieci i młodzieży zostało obdarowanych prezentami od św. Mikołaja. Spotkanie odbyło się 7 grudnia w tarnowskim teatrze im. Ludwika Solskiego. Prezenty przygotowało Stowarzyszenie „Ich Lepsze Jutro”, opiekujące się dziećmi i młodzieżą upośledzoną umysłowo.
Spotkanie ze św. Mikołajem było połączone z elementami rehabilitacji społecznej. Niepełnosprawni z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie po raz pierwszy w życiu wystąpili na deskach profesjonalnego teatru. Młodzież pokazała przedstawienie „W leśnej krainie”, które jednocześnie było instruktażem higienicznego życia. – Dla niepełnosprawnych występ był ogromnym przeżyciem. Podopieczni czuli się potrzebni, a oklaski publiczności były najlepszą nagrodą – ocenia w rozmowie z KAI Tomasz E. Wardzała, kierownik Warsztatu.
Reżyserią i przygotowaniem uczestników zajęły się Paulina Michałek i Karolina Gębala, odbywające praktyki w tarnowskim Warsztacie im. Jana Pawła II. – Naszym celem było wdrażanie do aktywności, kształtowanie pozytywnych emocji, doskonalenie umiejętności zachowania się w grupie, wzbogacanie słownictwa oraz kształtowanie nawyków czystości i porządku – mówi Karolina Gębala. Paulina Michałek dodaje, że cel osiągnięto doskonale. – Dało się to zauważyć szczególnie podczas prób. Uczestnicy Warsztatu wykazywali ogromne zaangażowanie – dodaje terapeutka.
– Cieszymy się, że mogliśmy pomóc w rozwoju niepełnosprawnej młodzieży – mówi Edward Żentara, dyrektor teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Występ na profesjonalnej scenie z udziałem publiczności ma wyjątkowy wymiar terapeutyczny. Prezenty dla dzieci i młodzieży udało się przygotować dzięki lokalnym sklepom i sponsorom. Wręczał je św. Mikołaj, a każde niepełnosprawne dziecko mogło z nim porozmawiać i wykonać pamiątkowe zdjęcie.
Stowarzyszenie „Ich Lepsze Jutro” powstało w 2005 r. Otacza opieką osoby niepełnosprawne intelektualnie, z zaburzeniami psychicznymi i wadami układu ruchu oraz ich rodziny i opiekunów. Poprzez swoją działalność świeccy członkowie stowarzyszenia chcą budować żywy pomnik Jana Pawła II. W 2006 r. z ich inicjatywy otwarto w Tarnowie Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II dla 36 dorosłych osób upośledzonych umysłowo. Drugą placówką jest Aktywna Świetlica Terapeutyczna dla dzieci, współfinansowana przez podatników, którzy przekazują tej organizacji 1 proc. swojego podatku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.