Świat bez Eucharystii? Nowy numer kwartalnika „Społeczeństwo”
04 lutego 2022 | 21:33 | ks | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Ukazał się najnowszy, czwarty zeszyt kwartalnika naukowego „Społeczeństwo”, zatytułowany „Społeczny wymiar Eucharystii”. Numer poświęcony jest kluczowemu znaczeniu Eucharystii dla całego świata oraz dla poszczególnych społeczności. Elektroniczną wersję kwartalnika można pobrać ze strony: www.spoleczenstwo-civitaschristiana.pl
„Czy można wyobrazić sobie ludzką społeczność bez Eucharystii? Oczywiście, że można. A czy można tę społeczność zrozumieć bez Eucharystii?”– pyta we wstępie redaktor naczelny ks. Bogusław Dróżdż i podkreśla: „Tutaj z pewnością pojawią się pierwsze problemy.” W swoim tekście, zatytułowanym „Eucharystia istotnym elementem dobra wspólnego”, kładzie nacisk na społeczny wymiar Eucharystii, który zawiera się już w samym pojęciu „komunia”, oznaczającym uczestnictwo we wspólnocie bosko-ludzkiej i wspólnocie społecznej.
Mariusz Drozdowski w artykule „Język ciszy wobec tajemnicy eucharystycznej” pisze o znaczeniu ciszy w przeżywaniu Eucharystii. We współczesnym – zabieganym i pełnym dźwięków świecie – staje się to nie lada wyzwaniem: „Nie potrafimy już ze sobą rozmawiać, a tradycyjną wymianę słów zastępuje SMS, Skype, emotikonek, komórka rozgrzana do czerwoności. Jak powiedział kard. Robert Sarah, hałasy stały się parawanami zasłaniającymi Boga, sumienie czy realne życie.” Autor podkreśla, że „Chrześcijan nie powinien obawiać się milczenia, ponieważ jest ono drogą do świętości, może być przyjęte, rozwijane jedynie w ciszy i adoracji przed obliczem nieskończonej transcendencji Boga.”
W numerze przeczytać można o znaczeniu Eucharystii w duszpasterstwie osób z niepełną sprawnością, w budowaniu komunii małżeńskiej, a także w kształtowaniu więzi społecznych. Ks. Andrzej Ziombra, proboszcz parafii pw. św. Jacka w Legnicy, pochyla się nad wpływem fenomenu cudu eucharystycznego na życie społeczne.
W ramach prezentacji włoskiej myśli społecznej ks. Grzegorz Sokołowski odnosi się w swoim tekście do Tygodnia Społecznego, który odbył się w październiku 2021 w Taranto pod hasłem: „Planeta jakiej się spodziewamy. Środowisko, praca, przyszłość. Wszystko jest połączone” i w dużej mierze poświęcony był zagadnieniom ekologii integralnej oraz fundamentalnemu znaczeniu zasady pomocniczości.
„Społeczeństwo” to ukazująca się od 1995 r. polska wersja międzynarodowego periodyku „La Società”, który powstał w 1991 r. w Weronie. Celem czasopisma jest rozwijanie i popularyzacja myśli społecznej Kościoła w szeroko rozumianym kontekście spraw europejskich i światowych. „Społeczeństwo” jest uwzględnione w wykazie czasopism punktowanych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.