Świąteczna wystawa online o rodzinnych „klanach” artystów plastyków
08 stycznia 2021 | 11:32 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
„Rodzina, rodzina…” to nazwa nowej wystawy, którą przygotowała w formie online Galeria Środowisk Twórczych w Bielsku-Białej. Na ekspozycji zobaczyć można prace nie tylko o tematyce bożonarodzeniowej, wykonane w różnych technikach przez rodzinne „klany” artystów plastyków.
Jak wyjaśnia kierujący Galerią Środowisk Twórczych Piotr Czadankiewicz, Boże Narodzenie to czas, kiedy wyjątkowo mocno pragniemy wrócić do własnych korzeni, do dziecięcych przeżyć i wspomnień. „Może nawet przypominamy sobie wtedy, że rodzina w globalnym wymiarze stanowi fundament sprawnego funkcjonowania społeczeństw, zarówno w interpersonalnym, jak i ekonomicznym wymiarze. Z drugiej strony, trzeba przyznać, że są tendencje negujące tę rzeczywistość. Dostrzegamy je dziś coraz wyraźniej” – podkreśla, wskazując, że „rodzinne więzy i przeżycia budują naszą tożsamość i pozwalają stawiać czoła zagrożeniom rozchwianego świata”.
Wystawa online w formie katalogu przypomina, że w sztuce funkcjonują, nie tak znowu rzadkie, rodzinne „klany”: małżeństwa, rodzice i dzieci, rodzeństwo, czasem wielopokoleniowe rodziny.
Zdaniem Czadankiewicza, zasadne jest pytanie, czy więzy rodzinne łączące artystów rzutują w widoczny sposób na ich twórczość. „Czy daje się tu zauważyć wzajemne wpływy i zależności? Możliwość takich obserwacji to ciekawy walor tego przedsięwzięcia” – dodaje.
Na wystawie pojawią się też świąteczne „rodzynki w cieście” – Bożonarodzeniowe motywy i odwołania.
W wystawie udział biorą: Joanna Jeżewska-Desperak, Andrzej, Alicja i Piotr Desperak, Michał Kliś, Joanna Rupik i Sebastian Kubica, Elżbieta Kuraj i Janusz Karbowniczek, Józef i Wiesław Łysakowscy, Aleksandra Magnuszewska-Oczko i Aleksander Oczko, Yolanta Nikt i Zdzisław Nitka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.