Światowa Federacja Luterańska rozpoczęła tygodniowe spotkanie
13 września 2023 | 16:33 | tom, agt (KAI) | Kraków Ⓒ Ⓟ
W Krakowie rozpoczęło się dzisiaj 13. Zgromadzenie Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL). Jego temat przewodni brzmi: „Jedno Ciało, jeden Duch, jedna nadzieja”. W Zgromadzeniu obradującym w krakowskim Centrum Konferencyjnym ICE uczestniczy 357 delegatów ze 150 Kościołów członkowskich tej światowej organizacji. Potrwa ono do 19 września.
Jednym z głównych mówców będzie rzymskokatolicki teolog z Czech ks. Tomáš Halík. Program spotkania obejmuje m. in. wizytę w miejscu pamięci niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz wybór nowego przewodniczącego liczącej ponad 77 mln światowej wspólnoty luterańskiej (ŚFL).
W kazaniu podczas nabożeństwa inauguracyjnego pastor Danielle Dokman, która pochodzi z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Surinamie, opowiedziała się przeciwko dyskryminacji, polaryzacji i przemocy. „Nawet dzisiaj ludzie są przedmiotem handlu, a ich ciała są traktowane jak towary lub łupy wojenne” – powiedziała Dokman i dodała: „Niektórzy są nawet zabijani i marginalizowani ze względu na kolor skóry, płeć i religię lub po prostu z powodu swojej bezbronności”.
Pastor Dokman wezwała luteran do zajęcia publicznego stanowiska w sprawie ekologii i zachowania równowagi klimatycznej: „Kiedy składane są fałszywe obietnice zrobienia czegoś z naszą niesprawiedliwością klimatyczną, wy, 150 kościołów, powstańcie jako wspólnota kościelna” – powiedziała Dokman.
Na Zgromadzeniu obecni są także reprezentanci członków stowarzyszonych ŚFL, goście ekumeniczni, oficjalni mówcy, doradcy, uczestnicy z urzędu, wolontariusze i pracownicy ŚFL.
ŚFL jest zobowiązana do przestrzegania parytetów, które zapewniają, że każdy region jest reprezentowany przez co najmniej 40% kobiet, 40% mężczyzn i 20% młodzieży. ŚFL dąży również do zachowania równowagi pomiędzy delegatami świeckimi i ordynowanymi.
Faworytem do objęcia przewodnictwa ŚFL jest biskup Viborga w Danii, Henrik Stubkjaer. Jednak, jak dowiedziała się od delegatów niemiecka Katolicka Agencja Informacyjna (KNA), nadal istnieje możliwość, że kobieta spoza Europy zostanie nominowana jako kandydatka w trakcie Zgromadzenia, które jest najwyższym organem zarządzającym ŚFL i spotyka się co sześć do siedmiu lat.
W tym roku gospodarzem Zgromadzenia jest Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, który jest jednym z członków założycieli Światowej Federacji Luterańskiej (1947). Liczy ponad 60 tys. członków. Jest zorganizowany w sześciu diecezjach. W 133 parafiach pracuje 150 duchownych. Zwierzchnikiem Kościoła jest bp Jerzy Samiec.
Program Zgromadzenia dostępny jest TUTAJ. Część sesji będzie transmitowanych poprzez kanały ŚFL. Zaplanowano również transmisje z tłumaczeniem na język polski sesji tematycznych oraz nabożeństwa kończącego zgromadzenie na kanale YT Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
Specjalny program dla mieszkańców Krakowa oraz gości przygotowała Parafia Ewangelicko-Augsburska w Krakowie. Szczegóły można znaleźć TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.