Światowa pielgrzymka ludzi głuchoniemych 3 lipca w Kałkowie-Godowie
22 czerwca 2010 | 12:53 | rm Ⓒ Ⓟ
Światowa pielgrzymka ludzi głuchoniemych odbędzie się 3 lipca w sanktuarium maryjnym w Kałkowie-Godowie. Spotkaniu będzie przewodniczył abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. Swój udział zapowiedziały grupy m.in. z USA, Kanady, Włoch, Irlandii i Polski.
Abp Zimowski poinformował, że pielgrzymka w Kałkowie-Godowie będzie nawiązywała do międzynarodowej konferencji pt. „Effatha! Osoba niesłysząca w życiu Kościoła”, zorganizowanej w ubiegłym roku przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia w Watykanie. – Kościół powinien nadal z determinacją działać na rzecz obalenia barier, które wciąż utrudniają niesłyszącym dostęp do praktyk religijnych. To zagadnienie będziemy również chcieli poruszyć podczas pielgrzymki w Kałkowie-Godowie – powiedział abp Zimowski.
Abp Zimowski przypomniał, że od wielu lat w sanktuarium maryjnym, u podnóża Gór Świętokrzyskich, odbywają się spotkania z udziałem głuchoniemych. – To szczególne miejsce. Tutaj znajduje się wiele dzieł charytatywnych, m.in. dom ludzi starszych, wioskę dla osób niepełnosprawnych, dom niesłyszących, zakłady terapii zajęciowej i aktywizacji zawodowej. Dlatego jestem wdzięczny kustoszowi ks. Czesławowi Wali za serce okazywane ludziom potrzebującym – podkreślił abp Zimowski.
Kościół w Polsce ma znaczny wkład w działalność na rzecz osób niesłyszących. Pierwszą szkołę dla dzieci głuchych założył w 1817 r. pijar ks. Jakub Falkowski. Także pierwszy słownik języka migowego w Polsce, wydany w 1879 r., został opracowany przez księży – Józefa Hollaka i Teofila Jagodzińskiego. Prace duszpasterstwa głuchoniemych w Polsce koordynuje Krajowa Centrala Duszpasterstwa Głuchoniemych. W ostatnich latach zajęcia z zakresu języka migowego są prowadzone w wielu seminariach duchownych w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.