Światowa Rada Kościołów: broń atomowa „egzystencjalnym zagrożeniem dla ludzkości”
08 sierpnia 2020 | 11:13 | ts | Genewa Ⓒ Ⓟ
Światowa Rada Kościołów (ŚRK) domaga się zakazu broni atomowej potępiając ją jako „egzystencjalne zagrożenie dla ludzkości” oraz naruszenie „podstawowych zasad naszych różnych tradycji wiary”. W opublikowanym 6 sierpnia oświadczeniu międzyreligijnym w związku z 75. rocznicą zrzucenia przez USA bomb na japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki, ŚRK wspólnie ze 188 innymi organizacjami ostrzegła, że „istnienie nawet jednej broni atomowej zagraża wszystkiemu, co nam leży na sercu”.
Wśród sygnatariuszy są przedstawiciele judaizmu, chrześcijaństwa, islamu, hinduizmu i buddyzmu. ŚRK podkreśliła, że jest to oświadczenie „reprezentujące najbardziej – jak dotychczas – szerokie spektrum międzyreligijne” w sprawie broni jądrowej.
Broń nuklearna zaprzepaszcza „etyczne i moralne podstawy wspólnego dobra”, stwierdza dokument apelując do wszystkich rządów do zaangażowania się na rzecz świata bardziej pokojowego, bardziej bezpiecznego i sprawiedliwego, „świata, który jest możliwy tylko pod warunkiem likwidacji broni atomowej’.
Sygnatariusze wspólnej deklaracji międzyreligijnej wyrażają swoją solidarność ze wszystkimi, którzy przeżyli zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę, tzw. hibakusha, oraz wszystkich ofiar broni atomowej.
Międzyreligijne oświadczenie w rocznicę pamięci o Hiroszimie pokazuje, że „absurdalne wyobrażenie, iż broń atomowa w jakiś sposób mogłaby oszczędzić ludzi, jest coraz silniej kwestionowane przez wyznawców chrześcijaństwa oraz szeregu innych religii i wyznań na całym świecie”, stwierdził sekretarz generalny ŚRK ks Ioan Sauca i podkreślił, że wszystkim ludziom jest pilnie potrzebny „świat bez broni nuklearnej”.
Wspólne oświadczenie kończy się przypomnieniem, że w 2017 roku świat nieco się przybliżył do idei całkowitej likwidacji broni atomowej, kiedy ONZ uchwaliła układ o zakazie broni atomowej. Do chwili obecnej układ ratyfikowało 40 krajów, a z chwilą gdy 10 kolejnych krajów zdecyduje się na ten krok, układ wejdzie w życie. Dlatego dokument międzyreligijny wzywa te kraje do ratyfikacji układu.
Początkowo międzyreligijna grupa zamierzała opublikować swoje oświadczenie w czasie konferencji kontrolującej układ o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej (Review Conference of the Treaty on the Non-Proliferation of nuclear weapons/NPT) . Ponieważ jednak konferencję planowaną na 2020 rok przesunięto na inny czas, dokument postanowiono opublikować w związku z 75. rocznicą zrzucenia bomb jądrowych na Hiroszimę i Nagasaki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.