Światowa Rada Kościołów wyraziła stanowisko ws. Hagii Sophii
28 lipca 2020 | 10:47 | kg (KAI) / hsz | Genewa Ⓒ Ⓟ
Jedenaste zgromadzenie ogólne Światowej Rady Kościołów (ŚRK) odbędzie się w dniach 31 sierpnia-8 września 2022 w niemieckim Karlsruhe – postanowił Komitet Wykonawczy Rady. Podczas obrad przeprowadzonych online wyrażono też stanowiska w sprawie Haghii Sophii, walki z pandemią koronawirusa, sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Moderatorka ŚRK dr Agnes Abuom podkreśliła, że Kościoły nadal mogą być światłem nadziei w okresie pandemii wirusa Covid-19. Winny zastanowić się nad tym, jak radzić sobie z przemocą na tle seksualnym, jak zmniejszyć ryzyko przestępstw tego rodzaju wobec dzieci – powiedziała anglikanka z Kenii.
Uczestnicy obrad przyjęli dokument „Powołani do działania przemieniającego: diakonia ekumeniczna”, zalecony przez Komitet Wykonawczy w listopadzie 2019.
Kolejnym tematem obrad był rasizm. Szczegółowy opis dziejów zaangażowania ŚRK w tej sprawie zawiera dokument „Założenia inicjatywy programowej na rzecz przezwyciężania rasizmu, dyskryminacji rasowej i ksenofobii”.
Zapoznano się także z „Raportem nt. oceny Jerozolimskiego Centrum Międzykościelnego i odpowiedzi kierownictwa ŚRK”. Podkreślono potrzebę zespalania różnych inicjatyw Rady w regionie bliskowschodnim tak, aby zapewnić zrównoważony rozwój i zwiększyć stan posiadania miejscowych Kościołów członkowskich ŚRK.
Komitet Wykonawczy zwrócił uwagę na Pielgrzymkę Sprawiedliwości i Pokoju z Azją jako na znakomity przykład wspólnego działania z Kościołami członkowskimi i regionalnymi organizacje ekumenicznymi na rzecz sprawiedliwości i pokoju.
Komitet Wykonawczy ogłosił też krótkie oświadczenia nt. sytuacji chrześcijan i Kościołów w Nigerii, Libanie i w Jerozolimie. Wyrażono solidarność z tamtejszymi wiernymi i stanowczy sprzeciw wobec przemocy i cierpień, jakie ich spotykają.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.