Światowa Rada Kościołów wzywa do dialogu i modlitwy
07 września 2012 | 10:31 | KG (KAI/RV) / br Ⓒ Ⓟ
O natychmiastowe zaprzestanie wszelkiej przemocy w Syrii zaapelowała Światowa Rada Kościołów (ŚRK). Wezwała wszystkie strony konfliktu do dialogu, który mógłby zapewnić w przyszłości jedność i pluralistyczny charakter społeczeństwa.
Apel w sprawie Syrii był jednym z kilku dokumentów, przyjętych przez Komitet Naczelny tej największej na świecie międzynarodowej organizacji ekumenicznej, który w dniach 28 sierpnia-5 września obradował w Akademii Prawosławnej na Krecie. Inne uchwalone tam oświadczenia dotyczą m.in. przymusowych małżeństw i nawróceń na islam w Pakistanie i żądania pełnej dekolonizacji Polinezji Francuskiej.
W dokumencie nt. Syrii Rada podkreśliła, że chrześcijanie na Bliskim Wschodzie są integralną częścią tego regionu. W samej Syrii stanowią ok. 10 proc. miejscowej ludności. Mają tam do odegrania historyczną rolę budowania przyszłości opartej na wzajemnym szacunku i dialogu.
Światowa Rada Kościołów zapewniła, że modli się o pokój i sprawiedliwość w tym kraju i w pozostałych państwach Bliskiego Wschodu. Wzywa także wspólnotę międzynarodową do poszanowania woli i odpowiedzialności narodu syryjskiego za znalezienie rozwiązania obecnego kryzysu, a także do powstrzymania się od zewnętrznej interwencji zbrojnej.
Obrady na Krecie były piątym i ostatnim posiedzeniem Komitetu Naczelnego w jego obecnym, 150-osobowym składzie wybranym na poprzednim, IX zgromadzeniu ogólnym ŚRK w Porto Alegre w 2006. Gremium to, będące najwyższym organem władzy Rady w okresie między zgromadzeniami ogólnymi, zbiera się średnio raz na półtora roku. Następne zebranie Komitetu – w nowym składzie – odbędzie się już po X zgromadzeniu, które w październiku 2013 zbierze się w południowokoreańskim Pusanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.