Światowe poparcie dla Marszu w obronie życia w Madrycie
17 października 2009 | 16:58 | kg (KAI/ZENIT) / maz Ⓒ Ⓟ
Marsz w obronie życia i przeciw aborcji, który dziś o godz. 17.00 przejdzie ulicami Madrytu zyskał szerokie poparcie w wielu krajach na wszystkich kontynentach.
O oficjalnym przyłączeniu się do niego w postaci własnych manifestacji solidarnościowych bądź zgromadzeń obrońców życia przed ambasadami Hiszpanii, poinformowali przedstawiciele ponad 60 ruchów i organizacji z 23 krajów.
Szczególnie wiele takich wydarzeń zapowiedziano w Ameryce Łacińskiej. W Kolumbii dwie organizacje: Red Futuro Colombia (Sieć Przyszłość Kolumbii) i Red Antioquia Pro-Vida (Sieć Antiochia za Życiem) wezwały obywateli do wzięciu udziału w Wielkim Marszu na rzecz Życia, Kobiety i Rodziny. Odbył się on w sobotę 17 bm. przed południem w parku Explora w Medellinie. Swego poparcia jego organizatorom i uczestnikom udzielił aktor meksykański Eduardo Verástegui, znany ze swego zaangażowania w obronie życia, który wystąpił przed nimi w nagranym przez siebie filmie wideo, dostępnym również w sieci YouTube (http:// www.youtube.com/watch?v=cG4HrZ8wa-c).
Organizatorzy pochodu ogłosili na jego zakończenie tzw. Manifest z Medellinu”, w którym zwracając się „do wszystkich władz – miejskich, departamentów i krajowych”, wyrazili stanowczy sprzeciw wobec „wszelkiego rodzaju kolonializmu ideologicznego, zagrażającego godności istoty ludzkiej od jej poczęcia aż po naturalną śmierć, odrzucającego wartość rodziny naturalnej, utworzonej przez związek kobiety i mężczyzny oraz usiłującego odmówić rodzicom prawa do przekazywania wartości i wyboru wychowania ich dzieci”.
Z tekstem tego oświadczenia można się zapoznać na stronie http://www.marchemosporlavida.org/2009/10/manifiesto.html
Manifestację przed budynkiem ambasady Hiszpanii zaplanowano również w sobotę w Santiago de Chile. Jej uczestnicy wręczą pracownikom placówki list, wyrażający solidarność z marszem odbywającym się w stolicy Hiszpanii. Na wzór organizatorów demonstracji w Madrycie organizatorzy pikiety w stolicy Chile także utworzyli własną stronę internetową www.derechoavivir.cl, z której można m.in. pobrać niezbędne materiały dotyczące marszu.
Solidarność z uczestnikami marszu w Madrycie wyrazili też członkowie organizacji obrony kobiet, życia i rodziny w Kostaryce. Już w piątek 16 października manifestowali oni przed ambasadą Hiszpanii w stolicy kraju – San José, broniąc „prawa do życia i bycia matką”. Organizatorami pikiety były m.in. Instytut Dignitas (Godność), Obywatelskie Obserwatorium na rzecz Życia i Rodziny, Stowarzyszenie dla Życia, duszpasterstwo rodzin diecezji San José, Stowarzyszenie Matek Rodzin Kostaryki itp.
Demonstranci przypomnieli, że „wszelkie prawo do aborcji jest straszną obłudą przeciw matkom, poza tym straszną niesprawiedliwością w stosunku do dzieci, których nie chroni”. „Dlatego marsz w Hiszpanii został zwołany w celu wymagania, aby ustawodawstwo tego kraju chroniło prawo do życia i bycia matką, otaczając życie opieką w każdym okresie i okolicznościach oraz pomagając kobietom ciężarnym w pokonywaniu wszelkich problemów, jakie może stwarzać niespodziewana ciąża” – stwierdza oświadczenie manifestantów.
Przewodniczący Hiszpańskiego Forum Rodziny – Benigno Blanco wyraził zadowolenie z przyłączenia się do marszu w Madrycie ponad 60 organizacji międzynarodowych i dalszych 44 stowarzyszeń krajowych. Pod hasłem „Każde życie jest ważne” swych przedstawicieli do stolicy Hiszpanii przysłali przedstawiciele 61 związków z 23 krajów z czterech kontynentów. Z Afryki przybyli delegaci obrońców życia z Wybrzeża Kości Słoniowej i Demokratycznej Republiki Konga, z obu Ameryk zgłosiło się 13 organizacji ze Stanów Zjednoczonych, 6 z Argentyny, 4 z Ekwadoru, po 2 Chile, Kanady, Meksyku i Peru oraz po jednej z Kolumbii, Trynidadu i Tobago i Urugwaju. Dwa zgłoszenia nadeszły z Indii. Z Europy solidarność z manifestacją w stolicy Hiszpanii wyraziło 8 organizacji rumuńskich, po 3 z Polski i Niemiec, 2 z Francji oraz po jednej z Holandii, Irlandii, Luksemburga, Szwecji i Włoch.
Z samej Hiszpanii udział w Marszu zapowiedziały 44 stowarzyszenia hiszpańskiego prawa cywilnego, dołączając w ten sposób do również 44 organizacji, które zwołały tę manifestację.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.