Światowe Rekolekcje Góralskie Związku Podhalan
24 września 2010 | 14:43 | rk Ⓒ Ⓟ
Człowiek nigdy nie może się spełnić definitywnie w wymiarach świata – mówił w Szczyrku bp Tadeusz Rakoczy, który przewodniczył w piątek Mszy św. dla uczestników III Światowych Rekolekcji Góralskich Związku Podhalan w Polsce. Temat tegorocznych rekolekcji góralskich w Szczyrku – „Nie lękajcie się. Cłek wystrochany a cłek naprowde” – odwołuje się do myśli Jana Pawła II wyrażonej na początku jego pontyfikatu poprzez słynne zawołanie „Nie lękacie się!”.
Wraz z ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej liturgię w malowniczym kościele pw. św. Jakuba Apostoła celebrowali m.in. kapelan Związku Podhalan, ks. prałat Władysław Zązel i benedyktyn o. Leon Knabit.
Bp Rakoczy podkreślił w homilii, że człowiek, aby mógł się doskonalić, musi zrozumieć, iż w wymiarze świata spełnienie całkowite jest mu niedostępne.
„Trzeba, żeby człowiek przeżył tę prawdę do głębi. Mogą być spełnienia częściowe, doraźne, przemijające, ale ostatecznego i definitywnego być nie może. Trzeba, żeby człowiek to usłyszał jakimś najgłębszym słuchem swojego bytu, który przecież nosi w sobie zarodek nieśmiertelności. Nie ma dla istoty ludzkiej spełnienia poza Bogiem" – mówił hierarcha, podkreślając, że rekolekcje są „czasem Boga, który stwarza na nowo”.
Duchowny zaapelował też do górali uczestniczących w rekolekcjach, by przeciwstawiali się m.in. obojętności religijnej, obecnej we współczesnym świecie, „pełnym duchowego chaosu i zagubienia i zamętu”.
„Musicie się przeciwstawić temu wszystkiemu. Musicie podtrzymywać w sobie wiarę. Rozwijać ją poprzez życie sakramentalne i ukazywać ją na co dzień. Musicie być solą, która nie traci smaku; światłem, które nie przestaje promieniować; i miastem położnym na górze, które przyciąga wzrok z daleka” – podkreślał ordynariusz.
Trzydniowe spotkanie z udziałem teologów, filozofów, socjologów i dziennikarzy poświęcone jest refleksji nad lękiem współczesnego człowieka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.