Kolejna tura projektu Wolontariat PLUS

luk / mz, Kraków, 2016-01-25

Projekt Akademia Pracy, przewodnik dla wolontariuszy z zagranicy i przygotowania formacyjne wolontariuszy – to tylko niektóre inicjatywy projektu Wolontariat PLUS, prowadzonego przez Departament Wolontariatu Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016.

Projekt Wolontariatu PLUS jest wynikiem spotkania Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016
z delegatami z całego świata w kwietniu 2014 r. w Sassone pod Rzymem. W trakcie obrad delegaci z całego świata zwrócili uwagę, że problemem współczesnych młodych ludzi jest odnalezienie swojego powołania jako miejsca w świecie i misji życiowej. Pojawił się pomysł, by na spotkaniu młodych w Krakowie stworzyć przestrzeń do przekazywania informacji pomagających odnaleźć się na rynku pracy oraz godzić warunki stawiane młodym pracownikom z etyką chrześcijańską.

Departament Wolontariatu Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 zauważył, że młodzi ludzie najpewniej zostaną pociągnięci przez świadectwo życia rówieśników. Postanowiono, że odpowiednio przeszkoleni wolontariusze podczas ŚDM Kraków 2016 podzielą się z pielgrzymami wiedzą o tym, jak odnaleźć się w dzisiejszej rzeczywistości oraz będą służyć im bieżącą pomocą.

Grupa projektowa rozpoczęła spotkania w październiku, a pierwsi Kluczowi Liderzy w grudniu 2014 r. Do kwietnia 2015 r. każdy z 60 Kluczowych Liderów przeszedł cykl szkoleń „Przełamywanie Barier” – autorski program dr. Jerzego Kołodzieja, który składa się z dwóch wykładów wprowadzających („Czy obecnie jest trudniej, a może jest inaczej?” oraz „Czego nie nauczą nas w szkole, a co jest przydatne w życiu?”), a także z cyklu pięciu spotkań, podczas których wolontariusze uczą się jak być skutecznym, jak rozmawiać, czy problem jest szansą.

„Do stycznia 2016 r. w projekcie Wolontariat PLUS uczestniczyło około 350 osób, a o tym, że te treści są potrzebne młodym ludziom świadczy fakt, że jesteśmy zapraszani przez Parafialne Komitety Organizacyjne, grupy i wspólnoty, aby szkolenie poprowadzić dla osób, które na co dzień nie przebywają w Krakowie” – poinformował KAI Departament Wolontariatu KO ŚDM Kraków 2016.

Obecnie regularnie raz w tygodniu nad projektami związanymi z ŚDM pracuje 30 grup prowadzonych przez Kluczowych Liderów. W ramach spotkań opracowywany jest przewodnik dla wolontariuszy z zagranicy, plan szkoleń podczas tygodnia przed ŚDM, plan pracy wolontariuszy w każdym miejscu, a także działania formacyjne dla wolontariuszy przed przyjazdem do Krakowa oraz w trakcie ich pobytu.

Realizowane są także projekty potrzebne już teraz – Akademia Pracy, czyli cykl spotkań, pomagający odpowiedzieć na pytanie jak odnaleźć się na rynku pracy oraz Młodzi Misjonarze Miłosierdzia, polegający na zbieraniu świadectw dotyczących uczynków miłosierdzia, które utworzą Księgę Czynów Miłosierdzia, która ma zostać wręczona papieżowi Franciszkowi podczas Światowych Dni Młodzieży.

Kolejne spotkanie Wolontariatu PLUS dla chętnych, którzy chcieliby właśnie w tej formie aktywnie włączyć się w organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, odbędzie się już jutro, 25 stycznia w Auli Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie (ul. Bernardyńska 3) o godz. 18.30.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook