Biskupie katechezy w 260 lokalizacjach

pra / br, Kraków, 2016-02-23

300 tys. pielgrzymów będzie mogło wysłuchać katechez głoszonych przez biskupów w ponad 30 różnych językach w ok. 260 lokalizacjach w czasie ŚDM w Krakowie.

Katechezy obok Festiwalu Młodych i Wydarzeń Centralnych to nieodłączna część Światowych Dni Młodzieży.

Katechezy będą odbywały się w godzinach przedpołudniowych od środy 27 lipca do piątku 29 lipca. Będą animowane przez odpowiednio przygotowane grupy. „Nauka katechetyczna będzie składała się z wypowiedzi biskupa oraz dialogu z młodymi. W tej części będą oni mieli okazję zadawać pytania. Katecheza zakończy się Eucharystią celebrowaną pod przewodnictwem biskupa wraz z obecnymi księżmi. Oprawę liturgiczną przygotuje grupa animacyjna” – informuje KAI ks. Krzysztof Wilk, dyrektor departamentu katechez Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. W czasie całego spotkania młodzi będą mieli sposobność przystąpienia do sakramentu pojednania i pokuty.

Komitet Organizacyjny przygotowuje ok. 250-260 miejsc katechez. Głównym miejscem katechez będą kościoły, ale ze względu na przewidywaną dużą liczbę uczestników świątynie nie będą w stanie pomieścić wszystkich pielgrzymów. Dlatego katechezy będą głoszone także na miejskich placach i w halach sportowych. „Miejsca katechezy będą przygotowane dla 300 tys. pielgrzymów” – zapowiada ks. Wilk, ale dodaje, że będą to spotkania otwarte, także dla krakowskich parafian i turystów.

Katechezy będą się odbywać w ponad 30 językach. Lista lokalizacji z uwzględnieniem konkretnych języków będzie dostępna w materiałach dla pielgrzymów oraz parafii. Przez wszystkie dni dana grupa będzie miała katechezy w tym samym miejscu. „W przypadku najbardziej licznych grup językowych może następować zmiana miejsc, w których naucza biskup. Jednego dnia może być w jednym miejscu, kolejnego w innym” – mówi ks. Wilk.

Tematem katechez w Roku Miłosierdzia i w czasie ŚDM przebiegających pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” z pewnością będzie miłosierdzie, szczegółowe sugestie dotyczące konkretów w tej kwestii będą przekazywane biskupom-katechistom przez Papieską Radę ds. Świeckich. Jak informuje ks. Wilk, nazwiska biskupów do momentu samej katechezy nie będą ujawniane. Każdego dnia będzie inny temat katechezy, zatem od środy do piątku pielgrzymi będą mieli możliwość wysłuchania trzech katechez.

Wyjątkowa dla ŚDM w Krakowie będzie katecheza w drodze, która tym razem przyjmie charakter Pielgrzymki Miłosierdzia. Młodzi ludzie będą mieli okazje odbyć Pielgrzymkę Jubileuszową i przejść przez Bramę Miłosierdzia. Bramy w Krakowie znajdują się m.in. w Sanktuariach św. Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia. „Każda zarejestrowana grupa będzie miała przypisany dzień i godzinę do nawiedzania Sanktuariów Jana Pawła II oraz Bożego Miłosierdzia. Pielgrzymi będą szli od Sanktuarium św. Jana Pawła II do Bazyliki Bożego Miłosierdzia. Pielgrzymka odbędzie się w dniach 26-29 lipca w godzinach przed i popołudniowych” – zapowiada ks. Marek Różycki odpowiedzialny w Komitecie Organizacyjnym za Pielgrzymkę Miłosierdzia.

 

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook