IMGW przygotuje prognozy pogody na ŚDM

pra / br, Kraków, 2016-02-27

Prognozy pogody dla pielgrzymów i organizatorów ŚDM, a także służb odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe, przygotuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.

Prognozy publikowane będą już w maju i dotyczyć będą obszaru całej Polski ze względu na Dni w Diecezjach odbywające się tydzień przed wydarzeniami w Krakowie.

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży pracowników Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego - czeka zadanie rozszerzenia opracowywanego serwisu meteorologicznego w celu zapewnienia dokładnej informacji o warunkach pogodowych zarówno dla uczestników spotkań ŚDM w całym kraju, organizatorów wydarzenia, jak i służb odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe.

„Serwis meteorologiczny będzie z jednej strony ukierunkowany na potrzeby uczestników ŚDM z całego świata w celu zapewnienia im, jeszcze przed przyjazdem do Polski, informacji o warunkach klimatycznych w Polsce w lipcu. Te informacje planowane są do publikacji od maja” – mówi KAI Teresa Zawiślak. Operacyjny Szef Meteorologicznej Osłony Kraju w IMGW-PIB dodaje, że w czasie pobytu pielgrzymów ŚDM w Polsce dostępne będą, przede wszystkim w formie graficznej, informacje o prognozowanych warunkach pogodowych, ostrzeżenia i prognozy możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w poszczególnych diecezjach, w których przebywać będą goście z zagranicy.

Teresa Zawiślak zwraca uwagę także na drugi, równie ważny aspekt osłony meteorologicznej, jakim jest współpraca ze służbami odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe, z którymi IMGW-PIB stale współpracuje i dla których realizuje zadania dotyczące informowania o stanie pogody, prognozowania i ostrzegania przed niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi i hydrologicznymi. „W okresie ŚDM informacja ta zostanie dostosowana do potrzeb zgłoszonych przez poszczególne służby” – mówi Zawiślak.

Stosowne porozumienie o współpracy z Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016, 23 lutego podpisał dyrektor IMGW-PIB dr inż. Przemysław Łagodzki.

Na mocy porozumienia od maja br. na serwerze pogodowym Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej IMGW-PIB pogodynka.pl powstanie zakładka dla pielgrzyma, a na oficjalnej stronie Światowych Dni Młodzieży pojawi się dostęp do informacji pogodowych publikowanych na stronie internetowej Instytutu. Przekazywane będą również dla organizatorów ŚDM i służb odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe szczegółowe informacje o warunkach pogodowych i sytuacji hydrologicznej w celu zapewnienia właściwych działań organizacyjnych oraz podejmowania działań mających na celu zminimalizowanie skutków niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i hydrologicznych.

Zgodnie z porozumieniem, szczegółowy zakres serwisu meteorologicznego jest w trakcie uzgodnień.

 

Komentarze (0)

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook