22. Światowy Dzień Chorego w diecezji legnickiej
12 lutego 2014 | 13:56 | ks.ww, ks.mm Ⓒ Ⓟ
– Jesteście potrzebni Kościołowi. Przypominacie o obecności pośród nas Chrystusa cierpiącego – powiedział biskup pomocniczy Marek Mendyk podczas Mszy św. odprawionej dla pensjonariuszy Ośrodka Opiekuńczo Leczniczego Samarytanin, prowadzonego przez legnicką Caritas z okazji 22. Światowego Dnia Chorego.
W Ośrodku Opiekuńczo Leczniczym „Samarytanin” we Mszy św. w intencji pensjonariuszy i służby zdrowia przewodniczył biskup Marek Mendyk. Do koncelebry stanęli: ks. Tomasz Biszko i ks. Artur Trela, pracownicy legnickiej Caritas. W Eucharystii uczestniczyli pensjonariusze ośrodka, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej, wolontariusze oraz szkolne koło Caritas ze Zbylutowa wraz z młodzieżową drużyną pożarniczą. Na modlitewne spotkanie przyszła także młodzież z gimnazjum i liceum franciszkańskiego oraz pracownicy i personel medyczny ośrodka.
– Naszą obecnością i drobnymi prezentami chcemy sprawić radość chorym, uczymy też dzieci bezinteresownej pomocy i wrażliwości, powiedziała opiekunka grupy ze Zbylutowa Elżbieta Wojtala. Dzieci wraz z rodzicami przygotowały drobne upominki dla wszystkich pacjentów. Były to własnoręcznie wykonane wiosenne kwiaty i kolorowe ozdoby. – Tymi drobnymi upominkami chcemy wnieść trochę wiosennego słońca w życie chorych i starszych osób, dodała p. Elżbieta.
W homilii bp Mendyk mówił o znaczeniu i sensie cierpienia, a także ważnej roli, jaką chorzy i cierpiący spełniają we wspólnocie Kościoła. – Choroba i cierpienie to wielka tajemnica. Wszyscy chcemy zdrowia, modlimy się o nie. Choroba jednak przychodzi. Osoby udające się np. do Lourdes proszą o jedno – o uzdrowienie. Nie wszyscy jednak wychodzą z choroby. Jednak pobyt w tym miejscu sprawia, że dokonują się inne cuda. Wiele osób właśnie tam odkrywa sens swojego cierpienia, dokonuje się zatem uzdrowienie duchowe – mówił biskup pomocniczy.
Zwracając się do pacjentów „Samarytanina” i uczestników WTZ powiedział: – Jesteście potrzebni Kościołowi. Jesteście widocznym znakiem obecności Chrystusa cierpiącego pośród nas. Poprzez swoje cierpienie i chorobę macie szczególny udział w cierpieniu Chrystusa. Jesteście powołani przez Chrystusa, jesteście szczególnym Jego obrazem. Poprzez swoje cierpienie i chorobę poświęcacie swoje życie za braci, wypraszacie innym potrzebne łaski.
Wspólna modlitwa w Dniu Chorego była też okazją do złożenia podziękowań wszystkim, którzy opiekują się chorymi, niepełnosprawnymi i ludźmi starszymi. Biskup Mendyk szczególnie docenił ofiarną pracę personelu ośrodka, grupy wolontariuszy oraz postawę dzieci ze Zbylutowa, które kilka razy w roku odwiedzają chorych.
– Szczególnie w tym dniu chcemy zapewnić was, że Kościół docenia wasze cierpienie i wasze poświęcenie. Z miłością i szacunkiem podchodzimy do każdego z was i chcielibyśmy każdego z was mocno przytulić do serca, tak jak przytula się samego Chrystusa – zakończył bp Mendyk. Poprosił też osoby chore i cierpiące o modlitwę za Kościół i za kapłanów.
Jeszcze tego samego dnia biskup pomocniczy modlił się z pacjentami i personelem Szpitala Wojewódzkiego w Legnicy.
Natomiast biskup legnicki Stefan Cichy udał się do Zakładu Opieki Leczniczej Caritas w Jeleniej Górze. Tam przewodniczył uroczystej liturgii w intencji chorych i ich opiekunów. Mszę św. koncelebrował wraz z ks. Czesławem Włodarczykiem – dyrektorem legnickiej Caritas, ks. Grzegorzem Niwczykiem – proboszczem parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu oraz księżmi mieszkającymi w ośrodku.
Przemawiając do chorych, opiekunów i wolontariuszy, nawiązał do trzech spotkań, w jakich ks. biskup uczestniczył w ostatnich dniach podczas wizyty ad limina Apostolorum w Rzymie. Mówił o spotkaniu i podejmowanych tematach w Papieskiej Radzie ds. Służby Zdrowia, o słowach skierowanych do chorych i wolontariuszy przez papieża Franciszka z niedzielnego „Angelus” oraz o wizycie w Domu Generalnym Cichych Pracowników Krzyża – miejscu formacji osób niosących pomoc ludziom chorym.
Podczas Mszy św. kapłani udzielili osobom chorym oraz w podeszłym wieku sakramentu namaszczenia chorych. Na zakończenie liturgii chorzy zapewnili swojego pasterza o stałej pamięci w modlitwie w jego intencji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.