Światowy Dzień Młodzieży
17 kwietnia 2011 | 09:02 | ilg, pb / ms (KAI) Ⓒ Ⓟ
Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II w Niedzielę Palmową obchodzony jest w diecezjach Światowy Dzień Młodzieży. W tym roku po raz dwudziesty szósty.
Tegoroczny Dzień Młodzieży jest przygotowaniem do przypadających w sierpniu Światowych Dni Młodzieży w Madrycie pod hasłem: „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”.
Jak to się zaczęło?
W 1984 roku Jan Paweł II w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego przekazał młodzieży Krzyż Roku Świętego. Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 1985 rok Międzynarodowym Rokiem Młodzieży. W Niedzielę Palmową, 15 kwietnia 1985 r. na Placu św. Piotra zgromadziła się młodzież z całego świata i to spotkanie zainspirowało Jana Pawła II do ustanowienia Światowego Dnia Młodzieży. Ten dzień jest tradycyjnie obchodzony w Niedzielę Palmową.
I Światowy Dzień Młodzieży celebrowany w wymiarze diecezjalnym w Niedzielę Palmową miał miejsce 23 marca 1986 roku. Tematem pierwszego ŚDM stały się słowa: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was” (1P 3, 15).
Tego dnia w każdej diecezji gromadzi się młodzież wraz ze swoimi biskupami. Oprócz tych spotkań organizowane są spotkania, w których uczestniczy Ojciec Święty.
Obchody XXVI Światowego Dnia Młodzieży odbędą się w Madrycie w dniach 16-21 sierpnia. Papież Benedykt XVI jako pierwszy uczestnik ŚDM w Madrycie otrzymał plecak, zawierający pakiet pielgrzyma. W zeszłym roku papież dostał czapkę ŚDM.
Plecak wręczył Ojcu Świętemu w Watykanie arcybiskup stolicy Hiszpanii, kard. Antonio María Rouco Varela. Ma on kolor czerwony, pomarańczowe suwaki, a jedynym motywem dekoracyjnym jest białe logo ŚDM w Madrycie z napisem: JMJ 2011 Madrid.
W plecaku, który w sierpniu otrzyma każdy zarejestrowany uczestnik ŚDM, znajdują się: różaniec, książeczka pielgrzyma, przewodnik po ŚDM, YouCat – katechizm z przedmową Benedykta XVI, karta na przejazdy komunikacją publiczną w Madrycie, czapka i wachlarz.
Na Światowe Dni Młodzieży w Madrycie pojedzie ok. 20 tys. młodych Polaków, w tym 1,5 tys. wolontariuszy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.