Światowy Kongres Ukraińców zaapelował do papieża
31 sierpnia 2022 | 03:00 | kg (KAI/RISU) | Toronto Ⓒ Ⓟ
Zaniepokojenie ostatnimi wypowiedziami papieża nt. wojny na Ukrainie wyraził Światowy Kongres Ukraińców (ŚKU). Jednocześnie w oświadczeniu zamieszczonym na stronie organizacji wezwano Franciszka do odwiedzenia miejsc zbrodni popełnionych przez „raszystów” [pogardliwe określenie Rosjan, zwłaszcza tych uczestniczących w wojnie na Ukrainie, stosowane przez miejscowe media – KAI] na narodzie ukraińskim.
„Jesteśmy szczerze wdzięczni za modlitwy Jego Świątobliwości o pokój na Ukrainie i za tę troskę, jaką okazuje on swej owczarni ukraińskiej na całym świecie” – napisali autorzy dokumentu. Zarazem jednak wyrazili zaniepokojenie, iż „jego wypowiedzi publiczne na temat agresji rosyjskiej niesłusznie stawiają znak równości między agresorem a jego ofiarą”. Podkreślono, iż „Ukraina i jej bohaterski naród padły ofiarami okrutnej, niesprowokowanej, agresywnej wojny, którą rozpętał Kreml [w oryginale napisano to słowo małą literą] i reżym putiński w swym dążeniu do zawrócenia świata do czasów mroku totalitarnego. Codziennie wskutek okrucieństwa najeźdźców rosyjskich giną setki pokojowych ludzi ukraińskich”.
Oświadczenie wzywa „Jego Świątobliwość papieża Franciszka do odwiedzin miejsc masowych nieludzkich gwałtów i zabójstw, popełnionych przez rosyjskich zbrodniarzy wojennych na Ukrainie, aby wraz z poszkodowanymi i rodzinami poległych pomodlić się za dusze zmarłych i zrobić wszystko dla powstrzymania agresoraw jego brutalnych działaniach ludobójstwa całego narodu Ukrainy”. ŚKU wyraził nadzieję, że „Kościół jako drogowskaz duchowy i moralny będzie wyraźnie odróżniał straty tych, którzy przybyli, aby zabijać, od strat Ukraińców, którzy giną, broniąc swych rodzin i ziemi przed agresorem, a to pomoże światu wyraźnie zrozumieć różnicę między dobrem a złem”.
„W tym trudnym czasie prób dla narodu ukraińskiego kolejny raz prosimy Waszą Świątobliwość o jasne i niedwuznaczne popieranie Ukrainy w jej walce o wolność i niezależność” – zaapelowali autorzy oświadczenia.
Światowy Kongres Ukraińców z siedzibą w Toronto powstał w 1967 na zjeździe przedstawicieli emigracji ukraińskiej w Nowym Jorku jako Światowy Kongres Wolnych Ukraińców; pod obecną nazwą istnieje od 1993. Skupia ok. 20 mln członków w 133 krajach, są to krajowe stowarzyszenia Ukraińców w 27 krajach, m.in. Związek Ukraińców w Polsce, a także inne organizacje – łącznie ponad 150 z 33 państw. W pracach Kongresu i jego Rady Dyrektorów biorą czynny udział przedstawiciele Kościołów ukraińskich, Światowej Federacji Ukraińskich Organizacji Kobiecych, podobnego stowarzyszenia młodzieży ukraińskiej i innych. W 2003 ŚKU otrzymał specjalny status doradczy organizacji pozarządowej przy Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ.
Najwyższym forum organizacji są Światowe Kongresy Ukraińców, odbywające się co 5 lat. Ostatnie, jak dotychczas, XI takie zgromadzenie obradowało w dniach 24-27 listopada 2018 w Kijowie. Wybrano na nim nowe władze Kongresu, obecnie na jego czele stoi pochodzący z Kanady Pawło Grond.
To najnowsze oświadczenie ŚKU nie jest pierwszym jego głosem na temat toczącej się obecnie wojny, już wcześniej zwracał się on m.in. do Franciszka z prośbą o poparcie Ukrainy i o wyraźne uznanie Rosji za państwo=agresora.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.