Światowy Program Żywnościowy organizuje pomoc dla mieszkańców Strefy Gazy
20 maja 2021 | 12:34 | ts (KAI) | Rzym Ⓒ Ⓟ
Światowy Program Żywnościowy Narodów Zjednoczonych (WFP) zapowiedział natychmiastową pomoc dla około 51 000 mieszkańców północnej Strefy Gazy. Jest to odpowiedź na rosnące potrzeby humanitarne spowodowane niedawną eskalacją przemocy w tym i tak już zubożałym regionie, poinformował WFP. Jednocześnie zaapelowano do darczyńców o pilne wsparcie finansowe na tę pomoc. Ma ona być rozdzielana w formie gotówki w postaci elektronicznych voucherów. Skorzystają z niej także osoby, które do tej pory nie były beneficjentami pomocy WFP.
Światowy Program Żywnościowy szacuje pilne potrzeby finansowe na równowartość 11,5 mln euro. W ciągu najbliższych trzech miesięcy ma to wesprzeć 160 tys. mieszkańców Strefy Gazy i 60 tys. Palestyńczyków na terytoriach okupowanych. Aby zapewnić regularne programy pomocy żywnościowej w Strefie Gazy i na terytoriach palestyńskich w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, programowi ONZ brakuje w związku z tym łącznie 26,2 mln euro.
Jednocześnie ONZ-owski program obawia się dalszego zaostrzenia sytuacji w Strefie Gazy. Obecnie żywność jest nadal dostępna, a wiele sklepów jest otwartych, w tym sklepy kontrahentów WFP w ramach projektu bonów. Jednak zamknięcie przejść granicznych do Strefy Gazy może doprowadzić do niedoborów i wzrostu cen, obawia się dyrektor krajowy WFP w Palestynie Samer Abdel Jaber. Ponadto istnieje ryzyko wzrostu cen świeżych produktów, ponieważ rolnicy nie są w stanie dotrzeć do swoich gruntów. Liczba osób potrzebujących pomocy może jeszcze wzrosnąć.
Jak dotąd, według danych WFP, około 260.000 osób w Strefie Gazy regularnie korzysta z różnych form pomocy i projektów w ramach programu ONZ. Jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa i niedawną eskalacją przemocy ubóstwo i bezrobocie były głównymi przyczynami braku bezpieczeństwa żywnościowego.
Światowy Program Żywnościowy (World Food Programme) jest agencją ONZ, a także największą organizacją humanitarną na świecie powołaną do zwalczania globalnego głodu. Jego siedziba mieści się w Rzymie, a biura znajdują się w ponad 80 krajach na całym świecie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.