Światowy Rosyjski Sobór Ludowy potępia „rusofobię”
14 listopada 2013 | 14:17 | kg (KAI/I-R) / pm Ⓒ Ⓟ
Niedawny incydent przed ambasadą Rosji w Warszawie był wynikiem rusofobii, kultywowanej przez część Polaków – uważa Światowy Rosyjski Sobór Ludowy (ŚRSL).
W oświadczeniu, przekazanym 14 listopada rosyjskiej agencji „Interfaks-Religia”, członkowie klubu dyskusyjnego tej organizacji zaznaczyli, że „główną przyczyną tych oburzających działań jest stałe nasilanie nienawiści do Rosji i narodu rosyjskiego w znacznej części społeczeństwa polskiego”.
Zdaniem autorów, w większości polskich podręczników i opracowań historycznych występuje obraz Polski jako ofiary, „nieustannie prześladowanej i uciskanej przez okrutnego sąsiada ze Wschodu”. „Z masowej świadomości społeczeństwa polskiego wyparto fakt, iż Rzeczpospolita «od morza do morza» powstawała w znacznym stopniu kosztem obszaru prawosławnej Rusi i że do XVIII wieku wojska rosyjskie ani razu nie pojawiły się na rdzennie polskich ziemiach, polskie zaś dochodziły do samej Moskwy” – czytamy w oświadczeniu.
Jego autorzy zwrócili też uwagę, że społeczeństwo polskie nie uświadomiło sobie dotychczas tego faktu, że rosyjskie ruchy na Zachód w XVIII były jedynie „kontrnatarciem, odzyskiwaniem dawnych ziem ruskich z ludnością prawosławną” i udział Rosji w rozbiorach Rzeczypospolitej dotyczył wyłącznie tej części państwa polskiego.
Przedstawiciele ŚRSL zauważyli, że jeśli współczesne społeczeństwo rosyjskie „surowo ocenia zbrodnie dokonane przez nasz rząd w latach przedwojennych i powojennych (należy do tego zaliczyć również tragedię katyńską)”, to społeczeństwo polskie usunęło „z podświadomości zbiorowej pamięć o swoich zbrodniach tamtych czasów”. „Przedmiotem jego pokuty nie były ani masowa zagłada jeńców Armii Czerwonej w 1920, ani powszechne burzenie świątyń prawosławnych (łącznie ze wspaniałym soborem św. Aleksandra Newskiego w Warszawie), ani kulturowe ludobójstwo narodów białoruskiego i ukraińskiego na «Kresach Wschodnich», ani okrutne działania partyzantów Armii Krajowej wobec pokojowej ludności sowieckiej w okresie okupacji hitlerowskiej” – napisali w swym oświadczeniu członkowie soborowego klubu dyskusyjnego.
Przypomniawszy następnie, że dwa silne narody, które dążyły do przywództwa w świecie słowiańskim, często walczyły ze sobą ze zmiennym szczęściem, wyrazili przekonanie, że wysuwanie historycznych pretensji w stosunkach polsko-rosyjskich nie ma perspektyw. Konieczne jest wzajemne wybaczenie sobie dawnych krzywd, „oparte na obopólnym pokutowaniu za grzechy popełnione przeciw sobie nawzajem” – zaapelowali autorzy dokumentu.
Przypomnieli także, iż jednym ze świętych czczonych przez Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) jest czcigodny Makary Żabiński, który wsławił się tym, że uratował od śmierci ciężko poparzonego Polaka. „Wielkość chrześcijańskiej miłości Makarego przejawiła się w tym, że uratowany przezeń żołnierz należał do oddziału okupantów, którzy dopiero co splądrowali klasztor, w którym on żył” – podkreśla oświadczenie. Wyraża przy tym przekonanie, że zapoznanie się w szkołach polskich z przykładem czynu sprzed czterech wieków i o którym do dzisiaj pamiętają Rosjanie, „pomogłoby młodzieży polskiej inaczej spojrzeć również na dzieje swego kraju i na moralne oblicze narodu rosyjskiego”.
Do incydentu przed ambasadą rosyjską doszło podczas jednego z marszów odbywających się w Warszawie w Dniu Niepodległości 11 listopada. Nieznani dotychczas sprawcy spalili budkę policjanta, strzegącego wejścia do placówki dyplomatycznej i wrzucili na jej teren butelki, płonące race i śmieci. Po tym zdarzeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji zażądało wyjaśnień od ambasadora Polski w Moskwie, przeprosin ze strony władz i podjęcia działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa przedstawicielstwa dyplomatycznego. 13 bm. prezydent RP Bronisław Komorowski w rozmowie z Radiem Zet poprosił Rosję za wybaczenie tego „absolutnie skandalicznego wydarzenia przed ambasadą rosyjską”. Niezależnie od tych działań władz polskich w Moskwie we wtorek doszło do ataku na ambasadę polską, co strona rosyjska tłumaczyła jako wynik oburzenia za incydent w Warszawie.
Światowy Rosyjski Sobór Ludowy jest międzynarodową organizacją społeczną, utworzoną w 1993 z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Stosunków (od 2000 – Kontaktów) Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, metropolity (obecnie patriarchy) Cyryla. Zwierzchnikiem Soboru jest każdorazowy zwierzchnik RKP – obecnie Cyryl. W pracach tego forum uczestniczą przedstawiciele wszystkich nurtów władzy, organizacji społecznych, wojska i policji, wyższe duchowieństwo tzw. tradycyjnych religii Rosji (chrześcijaństwo, głównie prawosławie, islam, judaizm i buddyzm), ludzie nauki, kultury i sztuki. Od 2005 Sobór ma specjalny status doradczy przy ONZ. Na przełomie października i listopada br. obradował w Moskwie już po raz 17.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.