Świeccy o teologii: Ważne treści i trudny język
14 września 2010 | 12:56 | bt Ⓒ Ⓟ
Mimo, że język teologii nie należy do łatwych, można skorzystać z przekazywanych nim ważnych dla człowieka wierzącego treści, uważają świeccy uczestniczący w wykładach otwartych odbywającego się w Poznaniu VIII Kongresu Teologów Polskich.
„Bliskie są mi zagadnienia dotyczące człowieka. Nie wyobrażam też sobie życia bez wiary, dlatego staram się, korzystać, jeśli tylko mogę, z tego typu wydarzeń, jakim jest kongres” – przyznaje w rozmowie z KAI Mieczysława Tyśper, poznanianka przysłuchująca się kongresowym wykładom. Jak wyjaśnia, pragnie również w ten sposób pogłębić swoją wiarę, a jednocześnie „zdobyć praktyczną wiedzę o tym, jak żyć tą wiarą we współczesnym, pełnym zawirowań świecie”.
„Mam to szczęście, że poznałam już prawdę Ewangelii Jezusa. Chciałabym również umieć jak najlepiej przekazywać ją innym, być jak najlepszym, najbardziej wiarygodnym świadkiem Jezusa” – mówi Mieczysława Tyśper dodając, że właśnie dlatego stara się sięgać do korzeni wiary”. „Czerpiąc ze źródła mam pewność, że nie zagubię się wśród wielu sprzecznych propozycji oferowanych przez dzisiejszy świat” – tłumaczy.
Poznanianka przyznaje również, że wykłady są dla niej także okazją do chwili refleksji i zatrzymania się „we wszechobecnym zdawałoby się trendzie do spieszenia się: byle iść do przodu, byle za mocno nie myśleć”. „Nie jestem teologiem i używany podczas kongresu język jest dla mnie trudny. Jednak mając pozytywne nastawienie, można usłyszeć spośród przekazywanych tu ważnych myśli i prawd także coś dla siebie. Na pewno nie jest to czas stracony” – stwierdza Mieczysława Tyśper.
Kongres jest okazją do przemyśleń i zdobycia wiedzy oraz spojrzenia na niektóre zagadnienia w nowym świetle także dla Andrzeja Rzesosia, doktoranta teologii z Poznania. „Szczególnie zainteresował mnie wykład jezuity ks. prof. Hansa Waldenfelsa, specjalisty z zakresu teologii fundamentalnej, w którym poruszył on między innymi zagadnienie obecności Boga w dziejach człowieka” – wyznaje Andrzej Rzesoś.
W tej właśnie perspektywie uważa on za bardzo istotny fakt obecności kongresu we współczesnej nauce i kulturze, jego zainteresowania pojawiającymi się na tych płaszczyznach pytaniami człowieka i próby dania człowiekowi odpowiedzi na nie z Bożej perspektywy. „Myślę, że takim symbolicznym wymiarem tej obecności jest fakt, że kongres odbywa się po raz pierwszy w historii na uczelni świeckiej” – zaznacza teolog.
Odbywający się w Poznaniu VIII Kongres Teologów Polskich potrwa do 16 września. Zorganizowany został przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu pod hasłem „Między sensem a bezsensem ludzkiej egzystencji”, a tematem obrad jest teologiczna odpowiedź na fundamentalne pytania współczesnego człowieka. Swój udział w kongresie zapowiedziało blisko trzystu teologów reprezentujących wszystkie wydziały teologiczne w Polsce oraz goście z zagranicy.
Dzisiaj, w drugim dniu obrad kongresu, uczestnicy kongresu będą mogli posłuchać wykładu bp. prof. dr. hab. Marka Jędraszewskiego z UAM w Poznaniu pt. „Ogrom cierpienia współczesnego człowieka, a istnienie Boga”. Natomiast ks. prof. Paweł Bortkiewicz z tej samej uczelni, poruszy w swoim wystąpieniu m.in. zagadnienie władzy człowieka nad życiem i związane z tym kwestie eutanazji, aborcji i klonowania.
Z kolei o sensie ludzkiej egzystencji mówić będą ks. dr hab. Witold Kawecki z UKSW w Warszawie i ks. prof. Tadeusz Dola z UO. Sesje plenarną zakończy tego dnia wystąpienie ks. prof. Mariana Ruseckiego z KUL poświęcone chrześcijaństwu w kontekście współczesnego pluralizmu religijnego.
Kongres, zdaniem organizatorów, ma przekonać szerszy krąg słuchaczy, że teologia Kościoła może zaproponować człowiekowi pełną i przekonującą wizję jego życia w dzisiejszym świecie. Stanowić będzie on także okazję zaprezentowania najnowszych kierunków badawczych w teologii polskiej. Dokładny plan obrad kongresowych można znaleźć na www.kongresteologow.pl.
Kongresy Teologów Polskich odbywają się co kilka lat, poprzedni miał miejsce w Lublinie w 2004 r. Spośród dotychczasowych kongresów sześć odbyło się na KUL, a jeden w klasztorze cystersów w Mogile.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.