Święcenia diakonatu u duchaczy
08 września 2010 | 18:51 | jm/ms Ⓒ Ⓟ
Zgromadzenie Ducha Świętego w Polsce doczekało się ponownie święceń diakonatu. Po czterech latach braku powołań otrzyma je kleryk Bartłomiej Kupś, który 6 września złożył na ręce prowincjała śluby wieczyste, a niebawem wyjedzie na staż do Senegalu. Uroczystościom będzie przewodniczył w najbliższą niedzielę 12 bm. bp Jan Tyrawa.
„Szczególnym dniem dla zgromadzenia jest 8 września, a to ze względu na to, że wspólnota jest pod opieką Niepokalanego Serca Maryi. Jest to dzień składania pierwszych profesji bądź ich odnawiania” – opowiada o. Andrzej Wichowski CSSp. Dodaje, że zakonnicy żyją nadzieją, że każdego roku ktoś zapuka do ich furty i będzie chciał kroczyć misyjną drogą.
Przełożony polskiej prowincji dodał, że wspólnota czekała na moment święceń aż cztery lata. Stwierdził jednocześnie, że wynika to z trudności podejmowania wiążących decyzji przez młode pokolenie. „Jeśli ktoś przychodzi do nas szukać sposobu na życie, nie poświęcając się Bogu przez realizację charyzmatu, to musi niestety odejść. Ostatnim diakonem święconym w naszej prowincji był ojciec Dariusz Marut, który pracuje na Madagaskarze” – dodał o. prowincjał.
Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego uważa, że spadek liczby powołań dotyka wszystkich zgromadzeń. „Dzisiaj z tego powodu cierpi wręcz cały Kościół. Na pewno mają na to wpływ szybkie zmiany, które dokonują się w społeczeństwie, a także niż demograficzny w polskich rodzinach. Dzisiaj jednak cieszymy się, że święcenia są. Po nich nasz diakon wyjedzie na staż do Senegalu – kraju, w którym ponad 90 procent to muzułmanie” – powiedział ojciec Marek Walkusz CSSp.
Zgromadzenie Ducha Świętego założył 27 maja 1703 roku ojciec Klaudiusz Franciszek Poullart des Places. Misjonarze przybyli do Polski w 1921 roku, zakładając w Bydgoszczy swój pierwszy dom. Obecnie około 3000 duchaczy różnych narodowości działa w ponad 60 krajach świata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.