Święci
Św. Jan od Krzyża – doktor Kościoła, mistyk, poeta
Kościół katolicki wspomina dziś, 14 grudnia, św. Jana od Krzyża, doktora Kościoła, mistyka, karmelity, jednego z największych poetów lirycznych literatury hiszpańskiej.
6 grudnia: wspomnienie biskupa Mikołaja – świętego Zachodu i Wschodu
Przez wiele lat św. Mikołaj należał do najbardziej znanych i czczonych świętych. Jest otaczany wielką czcią przez wiernych zarówno Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego. To przy jego grobie odbył się w 1098 r. zwołany przez papieża Urbana II synod, na którym szukano dróg zniesienia podziałów w chrześcijaństwie. Do dziś Mikołaj jest ukochanym świętym dzieci, kojarzonym z wymarzonymi prezentami pod choinką. Jego wspomnienie przypada według kalendarza gregoriańskiego 6 grudnia, natomiast według kalendarza juliańskiego – 19 grudnia.
Wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy
Kalendarz katolicki wspomina 4 grudnia św. Barbarę – dziewicę i męczennicę. Mimo, że należy do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.
Święty Franciszek Ksawery, pionier inkulturacji [Patron Dnia]
Jeden z największych misjonarzy w dziejach Kościoła, apostoł Azji, pionier inkulturacji – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 3 grudnia wspominamy św. Franciszka Ksawerego, prezbitera. Jest patronem misji katolickich, Indii, Japonii, marynarzy.
Św. Andrzej, pierwszy apostoł powołany przez Jezusa [Patron Dnia]
Pierwszy apostoł powołany przez Jezusa i pierwszy apostoł Słowiańszczyzny, patron pojednania chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 30 listopada obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła. Tradycja podaje, że zginął śmiercią męczeńską 30 listopada 65 r. w Patras w Grecji. Jego relikwie znajdują się w katedrze w Amalfi we Włoszech oraz w kościele pod jego wezwaniem w Patras. Jest patronem podróżnych, rybaków i rycerzy.
Święta Cecylia – patronka muzyki kościelnej
Kościół wspomina 22 listopada świętą Cecylię, której imię – według Legenda Aurea („Złotej legendy”) Jakuba de Voragine’a – wywodzi się od określenia „Caeli Lilia” (lilia niebios). Kult św. Cecylii szeroko się rozpowszechniał, od czasów średniowiecza jest patronką muzyki kościelnej.
Św. Marcin z Tours – „święty niepodzielonego chrześcijaństwa”
11 listopada wspominamy św. Marcina. Jest on pierwszym świętym Kościoła zachodniego spoza grona męczenników. Postać świętego, a zwłaszcza scena jego dzielenia się połową płaszcza z żebrakiem, wielokrotnie inspirowały artystów. Czczą go chrześcijanie zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie, oprócz katolików, także prawosławni, ewangelicy i anglikanie.
Święty Antoni Maria Claret, święty Paweł XIX wieku [Patron Dnia]
Był niestrudzony w swej działalności, stąd pozostawił po sobie dziesiątki dzieł – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 24 października obchodzimy wspomnienie św. Antoniego Marii Clareta, biskupa. Jego relikwie znajdują się w Vic w Hiszpanii. Jest patronem tkaczy i dziennikarzy katolickich.
Papież Franciszek ogłosi dziś 14 nowych świętych
W czasie Mszy św. 20 października na Placu św. Piotra w Watykanie Franciszek ogłosi świętymi 14 osób, w tym 11 męczenników z Damaszku oraz dwoje Włochów i 1 siostrę zakonną z. Kanady. Będzie to druga kanonizacja w tym roku a 23. od początku obecnego pontyfikatu.
Błogosławiony Wincenty Kadłubek, pierwszy polski uczony [Patron Dnia]
Dziś, 9 października, obchodzimy wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, biskupa. Beatyfikował go Papież Klemens XIII w 1764 roku. Jego relikwie znajdują się w Jędrzejowie, którego jest patronem. Patronuje też diecezjom kieleckiej i sandomierskiej. – To pierwszy polski uczony, autor „Kroniki Polski” – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego.