Święta Góra: Filipini dziękują za beatyfikację kard. Newmana
10 listopada 2010 | 12:53 | bt Ⓒ Ⓟ
Sympozjum poświęcone bł. kard. Newmanowi rozpocznie dziś po południu dziękczynienie członków Federacji Kongregacji Oratorium Świętego Filipa Neri w Polsce za beatyfikację ich współbrata w filipińskim powołaniu.
Gościem zaplanowanego na 10 listopada w klasztorze Księży Filipinów na Świętej Górze pod Gostyniem Wlkp. sympozjum będzie m.in. bp prof. dr hab. Marek Jędraszewski z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który wygłosi wykład pt. „Prowadź mnie światło – modlitwa kard. J. H. Newmana”.
Natomiast drugi z zaproszonych prelegentów ks. prof. dr hab. Waldemar Irek, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu przedstawi postać błogosławionego kardynała jako teologa.
Uroczystości dziękczynne zakończy Msza św., której o godz. 19 w Bazylice Świętogórskiej przewodniczyć będzie metropolita przemyski abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
„Chcemy podzielić się naszą wielką radością z wyniesienia do chwały ołtarzy bł. kardynała Johna Henry’ego Newmana, wielkiego konwertyty i oratorianina, naszego współbrata w filipińskim powołaniu” – wyjaśnił KAI ks. Zbigniew Starczewski COr, prokurator Federacji Kongregacji Oratorium Świętego Filipa Neri w Polsce.
Beatyfikowany 19 września przez Benedykta XVI podczas jego podróży apostolskiej do Wielkiej Brytanii, kard. John Henry Newman nawrócony na katolicyzm z anglikanizmu, należał do Oratorium św. Filipa Neri. Z tą wspólnotą założoną w Rzymie w 1575 r. przez św. Filipa (1515-95), zetknął się podczas swojego pobytu w Wiecznym Mieście w 1847 r.
Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze pod Gostyniem Wlkp. zostało tu założone w 1668 r. W końcu XVII w. wzniesiono w tym miejscu barokowy kościół powstały według projektu Baltazara Longheny na wzór wzniesionej przez niego weneckiej świątyni Santa Maria della Salute. Przeniesiono też do niego cudowny obraz Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej. Kościół ten 17 grudnia 1970 r. papież Paweł VI wyniósł do godności Bazyliki Mniejszej.
Poszczególne domy kongregacyjne i wspólnoty filipinów działają niezależnie od siebie, a ich celem jest głoszenie współczesnemu światu Ewangelii poprzez naukę, kulturę i sztukę. Księży filipinów charakteryzuje brak ślubów i przyrzeczeń, nawet czasowych oraz stała przynależność do określonej wspólnoty.
W naszym kraju wszystkie osiem domów filipińskich współpracuje ze sobą m.in. w ramach Federacji Kongregacji Oratorium Świętego Filipa Neri w Polsce. Więcej nt. filipińskiej federacji, Kongregacji na Świętej Górze i samego św. Filipna Neri na: www.filipini.gostyn.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.