Święta Góra: II Pielgrzymka Osób Konsekrowanych
25 września 2010 | 18:48 | bt Ⓒ Ⓟ
Wszyscy zakonnicy powinni zdobyć zdolność przemawiania do samego serca Boga, zwrócił uwagę abp Stanisław Gądecki siostrom i braciom zakonnym przybyłym 25 września na Świętą Górę koło Gostynia Wlkp. w II Pielgrzymce Osób Konsekrowanych.
Do sanktuarium Matki Bożej Świętogórskej Róży Duchownej w Gostyniu Wlkp. przybyło 25 września blisko trzystu przedstawicieli żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych z archidiecezji poznańskiej, gnieźnieńskiej, szczecińsko-kamieńskiej oraz diecezji bydgoskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, kaliskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i włocławskiej. Była to już II Pielgrzymka Osób Życia Konsekrowanego do sanktuarium Matki Bożej Świętogórskej Róży Duchownej.
W spotkaniu modlitewnym wzięli również udział bp Zdzisław Fortuniak, przewodniczący Referatu Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Archidiecezji Poznańskiej oraz metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który podczas pielgrzymki przewodniczył Mszy św. sprawowanej w Bazylice Świętogórskiej.
W wygłoszonej homilii abp Stanisław Gądecki zauważył, że wezwanie do radości zawarte w dzisiejszym czytaniu liturgicznym z Księgi Koheleta (rozdz. 11), „na pewno jest potrzebne także w zakonach i zgromadzeniach”. Jednak, jak zaznaczył kaznodzieja, oprócz radości fizycznej i duchowej trzeba szukać czegoś głębszego, „radości, która płynie z poznania prawdy”.
„Ten trzeci poziom radości niesie ze sobą wnikanie, szukanie, zmaganie się, poznanie prawdy i cierpienie dla prawdy” – mówił metropolita poznański, wskazując, że beatyfikowany w ostatnią niedzielę przez Benedykta XVI kard. John Henry Newman, pokazuje właśnie „na czym polega to poszukiwanie wewnętrznej, doskonałej radości, które płynie z prawdy i daje wolność”.
„Był to człowiek, który szukał uporczywie prawdy, a nie stał w miejscu, tak jak często my stoimy przyjmując wszystko jako oczywistość i nad niczym się nie zastanawiając, i tym samym zasługując na miano «Kościoła antyintelektualnego»” – podkreślił wiceprzewodniczący KEP dodając, że poznawał on prawdę i coraz bardziej się do nie zbliżał, „tak jak te siostry i ci zakonnicy, którzy nie tylko odmawiają brewiarz, co jest rzeczą najbardziej zasadniczą, ale którzy też głębiej starają się wejść w poznanie prawdy Kościoła katolickiego”.
Metropolita poznański zwrócił również uwagę na słowa św. Franciszka Salezego, które za swoje motto przyjął kard. Newman: „Serce mówi do serca”. Tłumacząc sens tego motta, arcybiskup stwierdził, że „doświadczenie życia chrześcijańskiego będące najgłębszym pragnieniem naszej duszy, zwraca się do samego serca Bożego i łączy się w komunii serc”.
„Zdobyć tę zdolność przemawiania do samego serca Boga, to jest coś, co powinno towarzyszyć wszystkim zakonnikom” – podkreślił abp Gądecki. Pokazuje to także, zdaniem wiceprzewodniczącego KEP, „że wierna modlitwa, która jest uczciwie i żarliwie praktykowana”, „zwraca nas do niewidzialnego światła w każdej porze, w każdym miejscu i w każdej potrzebie”. „Ona również wznosi naszą duszę tak, że przestajemy być tym, kim byliśmy dawniej, a stopniowo przepajamy się nowymi ideami i przepełniamy się odnowionymi zasadami” – wyjaśnił osobom konsekrowanym zgromadzonym na Świętej Górze abp Gądecki.
Początki kultu maryjnego na Świętej Górze datuje się na XI-XII w. Natomiast pierwsze wzmianki na temat znajdującej się w tym miejscu drewnianej kapliczki, która kryła w sobie cudowny wizerunek Matki Bożej, pochodzą z 1468 r.
Obecnie na Świętej Górze swoją siedzibę ma Oratorium św. Filipa Neri (księża filipini), które zostało tu założone w 1668 r. Oratorianinem był również bł. kard. John Henry Newman, który ze wspólnotą założoną w Rzymie przez żyjącego w XVI w. św. Filipa Neri, zetknął się w Wiecznym Mieście w 1847 r.
W 1698 r. cudowny obraz Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej przeniesiono do nowego, barokowego kościoła powstałego według projektu Baltazara Longheny, na wzór wzniesionej przez niego weneckiej świątyni Santa Maria della Salute. Kościół ten 17 grudnia 1970 r. papież Paweł VI wyniósł do godności bazyliki mniejszej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.