„Święte” komiksy w Szczecinie
18 lipca 2022 | 12:57 | pk | Szczecin Ⓒ Ⓟ
Komiksy o tematyce biblijnej i religijnej można oglądać na wystawie przygotowanej na wakacje na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
To w sumie 28 komiksów powstałych od lat 70. poprzedniego stulecia do 2021 roku. Wśród nich komiksy kolorowe i czarno-białe, w języku polskim, ale też czeskim, angielskim i francuskim.
Daniel Ziarkowski, który jest kierownikiem biblioteki mówi, że najstarszy to komiks pokazujący życie Chrystusa i pochodzi on z 1978 roku, a najnowsza zdobycz to „Pismo Święte w komiksie” z 2021 roku.
Komiks zilustrował krakowski artysta Paweł Kołodziejski, który co ciekawe, jest też twórcą witraży. I tak, jak przedstawia rzeczywistość świętych w kościołach na ozdobnie wypełnionych oknach, tak samo w komiksie przedstawia obrazy, które mogą kojarzyć się z witrażem. Opisy postaci biblijnych zamieścił z kolei franciszkanin Cyprian Janusz Moryc.
Większość zbiorów pochodzi od darczyńców.
– Dominują komiksy biblijne poświęcone życiu Jezusa Chrystusa, ale też są takie, które ukazują życie świętych – mówi dr Piotr Goniszewski, zastępca dyrektora Instytutu Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego. – Wśród komiksów są pozycje poświęcone m.in. św. Elżbiecie Węgierskiej, św. Josemaríi Escrivá, św. Janowi Bosko.
Oprócz komiksów poświęconych konkretnym świętym, można też obejrzeć i przeczytać komiks „Modlitwa, co to takiego?” czy „Dzieje Apostolskie”.
Jak podkreśla Goniszewski, biblioteka uniwersytecka kojarzy się z książkami naukowymi, czasopismami, tekstami źródłowymi, a nie zdajemy sobie sprawy, że biblioteki gromadzą także komiksy.
Wydział Teologiczny zaprasza przez całe wakacje do budynku przy ul. Papieża Pawła VI nr 2 do oglądania wystawy, ale komiksy można też pożyczyć, bo są w stałym zbiorze biblioteki wydziałowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.