Drukuj Powrót do artykułu

Święte Miejsce: IV Diecezjalna Pielgrzymka Strażaków

05 maja 2018 | 15:12 | eg | Święte Miejsce Ⓒ Ⓟ

Około tysiąca osób uczestniczyło 5 maja w IV Diecezjalnej Pielgrzymce Strażaków do Świętego Miejsca w diecezji płockiej, w którym czczony jest wizerunek Matki Bożej Bartnickiej. „Pełniąc tak trudną i wymagającą posługę, musicie być blisko Pana Boga, bo bez świadomości Bożej opatrzności trudno iść w ogień” – powiedział podczas Mszy św. polowej bp Mirosław Milewski. Uczestnicy na zakończenie pielgrzymki otrzymali książkę o św. Florianie, patronie strażaków.

Głównym wydarzeniem pielgrzymki była Msza św., którą koncelebrowali kapelani i duszpasterze strażaków. Przewodniczył jej biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski. W homilii zaznaczył, że strażacy pielgrzymują do Świętego Miejsca, przed oblicze Matki Bożej Bartnickiej, aby zawierzyć Bogu „swoją codzienną służbę i pracę, swoją odwagę i poświęcenie, swoje zdrowie i swoje życie”.

Bp Milewski przypomniał także, że w diecezji płockiej pierwsze drużyny ogniowe powstały w 1875 r. Strażacy wielokrotnie wykazywali się miłością do Ojczyzny i patriotyzmem. Tak było na przykład po upadku Powstania Styczniowego, gdy ochotnicze straże ogniowe organizowały wydarzenia, które „budziły ducha polskości i pielęgnowały rodzimy język”. Z czasem strażacy zaczęli także prowadzić wojskową działalność konspiracyjną. Strażacy mają więc także swoją „piękną kartę” w walce o odzyskanie niepodległości.

„Polacy cenią wasze zaangażowanie i profesjonalizm w ratowaniu innych i ratowaniu zagrożonego mienia, cenią gotowość i wierność” – podkreślił hierarcha.

Bp Mirosław Milewski poświęcił także trzy bojowe wozy strażackie, które trafią do jednostek OSP w Krasnem, Obrębie i Bogatem.

W programie pielgrzymki znalazły się też koncerty: w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Młode Kurpie” z Jednorożca oraz w wykonaniu Orkiestry OSP w Starej Krępie, znajdującej się na terenie parafii Święte Miejsce. Ponadto uczestnicy pielgrzymki poznali historię parafii Święte Miejsce.

W IV Diecezjalnej Pielgrzymce Strażaków uczestniczyło około tysiąca osób, w tym 850 druhów: członków Ochotniczych Straży Pożarnych i pracowników Państwowej Straży Pożarnej, wraz z kadrą oficerską, a także duszpasterzy posługujących wśród strażaków. W pielgrzymce uczestniczyły również delegacje strażackie z sąsiedniej diecezji łomżyńskiej.

Obecnych było też 70 pocztów sztandarowych OSP i PSP, które odbyły defiladę przez Święte Miejsce. Ponadto zaproszenie do udziału w pielgrzymce przyjął Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego oraz władze samorządowe gminy i powiatu Przasnysz.

Organizatorem pielgrzymki był diecezjalny duszpasterz strażaków ks. kan. dr Andrzej Zakrzewski, wydział duszpasterski płockiej Kurii Diecezjalnej, parafia św. Stanisława BM w Świętym Miejscu z ks. proboszczem Jackiem Daszkowskim oraz wieloma wolontariuszami, w tym członkiniami Kół Gospodyń Wiejskich.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.