Święto bł. Euzebiusza z Ostrzychomia – założyciela Zakonu Paulinów
20 stycznia 2024 | 13:02 | BP @JasnaGóraNews, Maria Bareła-Gawenda | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Od ośmiu wieków łączą życie „sam na sam z Bogiem” z posługą pielgrzymom – Paulini. Dziś święto bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia ich założyciela i organizatora życia. Dla mnichów to czas powrotu do źródeł i podziękowania Matce Bożej za powołanie. Msza św. wspólnotowa o błogosławieństwo dla Zakonu oraz o nowe powołania sprawowana będzie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00.
Powrót do źródeł
– Dziś udajemy się w duchową pielgrzymkę na ziemię węgierską bo tam w XIII w. urodził się bł. Euzebiusz, który jako młody człowiek zetknął się i zaprzyjaźnił z pustelnikami żyjącymi w pobliżu Ostrzyhomia, jego rodzinnego miasta. Euzebiusz został kanonikiem Ostrzyhomskim, a dzięki kontaktom z pustelnikami żyjącymi w górach rozpoczął z nimi życie wspólnotowe – tak o początkach zakonu opowiadał o. Marian Waligóra, opiekun Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.
Bł. Euzebiusz został pierwszym przełożonym pustelników naddunajskich. Nadał nowemu zgromadzeniu nazwę Zakonu Braci św. Pawła, Pierwszego Pustelnika i już jako prowincjał zabiegał o jego zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską. Papież Klemens V zatwierdził Zakon Paulinów w 1308 r.
Paulini na Węgrzech namacalnie dotykają swojej historii. Znajdują się tam ruiny pierwszych klasztorów, ale też miejsca gdzie mnisi czynnie posługują. Pierwszy nasz klasztor pod wezwaniem św. Krzyża znajduje się w górach Pilis dziesięć kilometrów od Ostrzychomia, gdzie od razu zaczęli żyć według wzoru św. Pawła I Pustelnika kultywując szczególne nabożeństwo do Matki Bożej. W pobliżu są groty, gdzie mogli żyć kiedyś pustelnicy. Z czasem ten klasztor jak i drugi znajdujący się w górach Meczek na południu Węgier zjednoczyły się wokół Euzebiusza i tak powstała pierwsza wspólnota pustelników na Węgrzech.
Kiedyś paulini przy klasztorach mieli małe Kościółki a duże klasztory (wspólnoty). Przykładem jest klasztor Márianosztra skąd przyszli mnisi na Jasną Górę. – Kiedyś garstka wiernych przybywała do naszej dużej jasnogórskiej społeczności zakonników, a teraz to my jesteśmy otoczeni wiernymi i to jest piękne – zauważył o. Waligóra.
„Sam na sam z Bogiem”
Paulini są zakonem, który łączy kontemplacyjne życie mnicha – „sam na sam” z Bogiem – z życiem we wspólnocie. Zakonnicy oddają się modlitwie za świat w odosobnieniu klauzury.
– Zbieraj tych ludzi, rozproszonych po świecie, w jeden płomień, który jest dla Boga i tak posługuj, żeby ci ludzie chcieli być razem przy Nim i napełniajcie się duchowo, aby być mocnym światłem dla świata – zaznaczył o. Marian Waligóra.
Dariusz Kropacz zauważył, że być paulinem to być przede wszystkim dla ludzi i choć dewizą Zakonu jest „sam na sam z Bogiem” to właśnie bycie z wiernymi owocuje tym, że paulini mogą posługiwać wszystkim do których ich Chrystus posyła. – Ja pod „okiem” św. Józefa na jasnogórskich Halach jestem posłany by wiernym głosić Jezusa a to jest możliwe właśnie dzięki mojej osobistej relacji z Bogiem – powiedział paulin.
– Jesteśmy tymi, którzy naśladują Chrystusa jako Tego, który wychodzi na górę, czyli jest samotny w relacji do Ojca, a później wraca z niej by dzielić się więzią i my w różny sposób doświadczając Boga, będąc „sam na sam” z Nim, napełniając się Jego miłością dzielimy się nią z innymi. Na Jasnej Górze to posługa konfesjonału czy głoszenie Słowa Bożego – podkreślił o. Tomasz Mordziałek, jasnogórski referent ds. powołań. Zaznaczył, że jego posługa polega na byciu przewodnikiem dla innych, którzy rozeznają więź z Jezusem.
Wspólnota i jedność
Dziękujemy Bogu, że dał nam bł. Euzebiusza, który powierzył nam dom ponad siedemset lat temu. Bo zakon to nasz dom i choć tworzymy konstelację różnych osób, to każdy z nas przyszedł tu ze względu na Chrystusa, który nas do tego powołał – opowiadał o. Marcin Ciechanowski. Podprzeor Jasnej Góry dodał, że choć dziś człowiek buduje doskonałe i estetyczne domy, to często czuje się w nich osamotniony, bo „bez relacji z Bogiem jesteśmy bezdomni”.
Paulini podkreślają, że zawsze bł. Euzebiusz będzie dla nich inspiracją, żeby szukać okazji, by być z Bogiem i jednoczyć „rozproszone płomyki”.
Mnisi pełnią posługę w 17 krajach na 4 kontynentach. Są m.in. na Węgrzech, Ukrainie, Białorusi, w Chorwacji czy Hiszpanii, w Stanach Zjednoczonych i Australii. W 2004 r. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła nowy Kalendarz Liturgiczny Paulinów, w którym zezwoliła na włączenie do niego, 20 stycznia święta bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia – kapłana i Założyciela Zakonu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.