Święto Eucharystii w Łodzi
12 czerwca 2011 | 16:20 | lg / ms Ⓒ Ⓟ
Kilka tysięcy osób uczestniczyło w łódzkim Święcie Eucharystii. Procesji eucharystycznej i Mszy świętej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore.
Święto jest obchodzone na pamiątkę II Kongresu Eucharystycznego i wizyty Jana Pawła II w Łodzi 13 czerwca 1987 roku. Niedzielna uroczystość była jednocześnie diecezjalnym dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II.
Święto tradycyjnie rozpoczęło się przed sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej. Na czele procesji eucharystycznej niesiony był znajdujący się na co dzień w świątyni obraz Matki Bożej Watykańskiej, podarowany przez Jana Pawła II. Później szły delegacje z poszczególnych parafii archidiecezji łódzkiej, siostry zakonne, kapłani oraz zaproszeni goście. Neoprezbiterzy i wyświęceni dzień wcześniej diakoni nieśli feretron z monstrancją podarowaną przez papieża-Polaka podczas spotkania z inteligencją w łódzkiej katedrze.
Wśród wiernych szli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore, bp Marcjan Trofimiak z Łucka, bp Witalis Komorowski z Żytomierza, bp Antoni Dziemianko z Mińska i bp Kazimierz Wielikosielec z Pińska oraz bp Andrzej Dziuba z Łowicza, abp Władysław Ziółek, bp Adam Lepa i bp Ireneusz Pękalski.
Procesja doszła aleją Mickiewicza do ulicy Piotrkowskiej, którą podążyła na plac katedralny Jana Pawła II. Tam ustawiony został ołtarz polowy, którego jednym z elementów był tron papieski, wykorzystany podczas Mszy świętej odprawionej przez papieża-Polaka 13 czerwca 1987 na łódzkim lotnisku Lublinek.
Przez ostatni odcinek monstrancja niesiona była przez abp Migliore, który udzielił nią wszystkim wiernym błogosławieństwa ze stóp ołtarza.
Na początku Mszy świętej abp Władysław Ziółek nawiązał do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. „Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi” – tak modli się dzisiaj Kościół powszechny przeżywając uroczystość Zesłania Ducha Świętego – mówił metropolita łódzki.
Abp Ziółek podkreślił, że łódzkie święto jest wyrazem wdzięczności i pamięci o spotkaniu łódzkich wiernych z Janem Pawłem II. – Jeśli gromadzimy się co roku, to dlatego, żeby tamto spotkanie pozostało w nas ciągle żywe, odbijało się w nas wdzięcznym echem, skłaniało do refleksji i medytacji, także nowe pokolenia wierzących Kościoła łódzkiego – mówił metropolita łódzki.
Liturgii przewodniczył abp Migliore. W wygłoszonej po polsku homilii nuncjusz apostolski przypomniał pierwszą pielgrzymkę polskiego papieża do ojczyzny. – Mamy jeszcze przed oczami pełną siły postać Jana Pawła II. Dźwięczy nam jeszcze jego okrzyk wielokrotnie wzywający Ducha Świętego tymi słowami – „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”. Brzmi nam w sercach także jego przejmujące dopowiedzenie – „tej Ziemi” – mówił abp Migliore.
Nuncjusz zwrócił się również do osób, które 13 czerwca 1987 roku podczas papieskiej Mszy świętej przyjęły Pierwszą Komunię Świętą. – Byłoby pięknie móc posłuchać teraz was samych – dziś już trzydziestolatków, waszych wrażeń z tamtego dnia, a zwłaszcza poznać jakie przesłanie Jana Pawła II zasiane zostało wówczas w waszych sercach. Zasiane jako ziarno, które wzrasta już dwadzieścia cztery lata – mówił nuncjusz. – W tamtym szczególnym i pięknym dniu papież zaprosił was, abyście stali się posłańcami Ewangelii Słowa Bożego w tych środowiskach, w których przyszło wam żyć. Wezwał was abyście się stali uczestnikami ewangelizacji – przypomniał.
Abp Migliore nawiązał do przypowieści o siewcy. – Dziś dla nas i was wszystkich jest odpowiedni czas do refleksji i zadawania sobie pytań. Jaką ziemią jesteśmy dla ziaren? Czy jesteśmy jałową drogą, nieprzeniknioną skałą czy miejscem zarośniętym cierniami, a może dzięki Bogu jesteśmy ziemią żyzną – zastanawiał się hierarcha.
Watykański hierarcha podkreślał w homilii rolę Ducha Świętego w życiu ludzi wierzących. – Chrześcijanin rodzi się jako stary człowiek, a ma się stać nowym człowiekiem. Całe życie, nie tylko młodość, podlega zmianom. To Duch Święty jest motorem tego odradzania i stawania się nowym, młodym stworzeniem – tłumaczył nuncjusz.
Abp Milgiore zwrócił też uwagę na młodzież, która niosła w procesji symboliczną łódź, będącą wyrazem inicjatywy „Łódź dla Jana Pawła II”. – Bazując na podwójnym znaczeniu słowa łódź, weszliście na pokład łodzi, ludzkiej, duchowej i intelektualnej, zostawionej nam przez wielkiego polskiego papieża. Weszliście na nią, aby pogłębić jego przesłanie i przemienić je na bardzo różne inicjatywy, ważne tak dla was samych jak i dla całej społeczności diecezjalnej i samorządowej Łodzi. To jest najpiękniejszy pomnik, jaki można postawić na cześć błogosławionego Jana Pawła II – przyznawał abp Migliore.
We Mszy świętej uczestniczyło kilka tysięcy osób, m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz zakonu św. Jerzego i Rycerzy Kolumba.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.