Święto książki chrześcijańskiej
14 kwietnia 2009 | 10:36 | tk/maz, ju. Ⓒ Ⓟ
Ponad 90 wydawców zaprezentuje nowe książki podczas XV Targów Wydawców Katolickich 17–19 kwietnia na warszawskich Stegnach. Zaplanowano także interesujące dyskusje wokół nowych tytułów.
„Chciałbym aby w przyszłości Targi miały charakter ekumeniczny i międzynarodowy” – powiedział we wtorek dziennikarzom ich nowy dyrektor, ks. Roman Szpakowski, salezjanin.
Targi to okazja do spotkań z książkowymi nowościami ale też spotkania autorskie i panele dyskusyjne. Gośćmi honorowymi będą w tym roku wydawcy i kanały telewizyjne z Czech i Słowacji.
Wśród wydawców, którzy zaprezentują swoją ofertę są oficyny tak znane i zasłużone jak ZNAK, W drodze, WAM, czy PAX, ale i zupełnie młode, jak Wydawnictwo Esprit z Krakowa lub Chrześcijańskie Wydawnictwo Cywilizacja Miłości z Opola. Nadto – podobnie jak w latach poprzednich – przybędzie Edizioni San Paolo z Włoch.
Ks. Roman Szpakowski, nowy prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich (SWK) oraz dyrektor Targów powiedział, iż zarząd Stowarzyszenia rozważa poszerzenie formuły warszawskiej imprezy tak, by miała ona bardziej ekumeniczny charakter. „Mam nadzieję, że już w przyszłym roku będziemy gościć oficyny prawosławne i ewangelickie” – wyznał KAI ks. Szpakowski. – W bardzo wielu dziedzinach opieramy się na tych samych, chrześcijańskich fundamentach” – dodał dyrektor Targów.
SWK myśli także u o umiędzynarodowieniu warszawskich Targów. „Podobne odbywają się w Stanach Zjednoczonych, chciałbym nawiązać bliższy kontakt z organizatorami” – powiedział salezjanin wyrażając nadzieję, że liczba zagranicznych wystawców będzie systematycznie wzrastać. Dodał, że Targi na Stegnach są jedynymi w Europie Targami wydawców katolickich.
Goście Honorowi Jubileuszowych Targów organizowanych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich w tym roku przybędą z Czech i Słowacji. Pierwszy z krajów reprezentować będą: Wydawnictwo Portal należące do Salezjańskiej Inspektorii w Pradze oraz Telewizja Noe oferująca niekomercyjny program dla całej rodziny. Słowację reprezentować będą: Wydawnictwo Salezjańskie Don Bosco z Bratysławy oraz TV Lux mająca także siedzibę w słowackiej stolicy.
Stowarzyszenie poszukuje bardziej dogodnej lokalizacji Targów, bowiem sala sportowa Zespołu Szkół Integracyjnych nr 62 przy ul. Bonifacego 10 z trudem mieści wydawców i gości imprezy. Problemem jest jednak brak wystarczających środków na zorganizowanie Targów bliżej centrum Warszawy i w dogodniejszych warunkach.
Skarbnik SWK Henryk Podolski poinformował, że organizatorzy nie otrzymali żadnych dotacji i impreza odbywa się dzięki finansowaniu jej przez uczestników czyli samych wydawców.
Zgodnie z tradycją, obok prezentacji nowości książkowych oferowanych często po cenach atrakcyjniejszych niż w księgarniach, w programie Targów znalazło się szereg spotkań autorskich oraz dyskusji na tematy ważne społecznie i żywo dyskutowane w mediach.
Już w pierwszym dniu imprezy odbędzie się spotkanie pt. „Jakich chcemy mieć księży?” z udziałem o. Joachima Badeniego OP. Spotkanie połączone będzie z promocją książki pt. „O kapłaństwie, celibacie i małżeństwie z rozsądku”. Jest to zapis rozmowy, jaką z dominikaninem, o. Joachimem Badenim, przeprowadziła Alina Petrowa-Wasilewicz.
Także w piątek swoją książkę „Beskidzkie rekolekcje Dzieje przyjaźni księdza Karola Wojtyły z rodziną Półtawskich” podpisywać będzie Wanda Półtawska.
Na sobotę zaplanowano panel pt. „Ksiądz ponad prawem”, z udziałem m.in. ks. Dariusza Kowalczyka SJ oraz ks. Remigiusza Sobańskiego. W tym samym dniu dyskusja – „Faustyna – święta wśród nas: jak rozpoznać doświadczenia nadprzyrodzone?”. Nieco później odbędzie się debata wokół książki „Aparat represji wobec księdza Jerzego Popiełuszki 1982-1984”. W spotkaniu udział weźmie m.in. abp Kazimierz Nycz i prof. Jan Żaryn.
W sobotnim programie Targów znalazła się także promocja książki ks. Kazimierza Sowy „Słownik języka boskiego” z udziałem znanych aktorów, dziennikarzy i sportowców, którzy wystąpili w programie kanału religia.tv pod tym samym tytułem. Natomiast o. Leon Knabit będzie podpisywał swoją najnowszą książkę dla dzieci „Czy Pan Bóg ma rudego kota? Przewodnik po wierze dla najmłodszych”.
Także w sobotę odbędzie się promocja książki Piotra Kraśki „Rok reportera” oraz panel pt. „Teściowa – twój przyjaciel czy wróg?”. Bohaterami spotkania będą Marek i Wojciech Wareccy autorzy książki „Jak być teściową?”.
W niedzielę warto zwrócić uwagę na dyskusję pt. „Feminizm w Kościele. Moda czy realna potrzeba?” z udziałem m.in. dominikanina Łukasza Kubiaka (religia.tv) oraz Anety Gawkowskiej (UW).
W pierwszym dniu Targów, 17 kwietnia, ogłoszeni zostaną laureaci Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2009. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi dzień później, w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Kawęczyńska 53). Uroczystość uświetni koncert Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego.
Patronat honorowy nad XV TWK objęli m.in. Prymas Polski – kard. Józef Glemp oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski.
Wszelkie informacje dotyczące XV Targów Wydawców Katolickich dostępne będą niebawem na stronie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich pod adresem: swk.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.